Priznanje žirija i saveta Salona urbanizma, u okviru 32. Međunarodnog salona urbanizma održanog u Naučno-tehnološkom parku u Nišu, pripalo je javnom preduzeću Urbanizam i izgradnja grada Vranja.
Vranjskom urbanizmu priznanje je dodeljeno u kategoriji planova detaljne regulacije, za rad Izmena i dopuna plana detaljne regulacije Aleksandrovačkog jezera, kojeg je izradila odgovorni urbanista Tatjana Cvetković, sa stručnim timom.
Aleksandrovačko jezero nadomak Vranja u nekoj doglednoj budućnosti trebalo bi da podrazumeva jezero sa branom, bedem, plažu, zelenilo uz saobraćajnice, sportsko-rekreativne terene, uređeno parkovsko zelenilo, vidikovac, parking prostor i promena namene prostora u površine javne namene.
To predviđa nacrt izmena i dopuna Plana detaljne regulacije Aleksandrovačkog jezera.
Prema tom dokumentu na Aleksandrovačkom jezeru očekuju se i saobraćajnice i definisanje zaštićenog područja Aleksandrovačka slatina, sa zaštitnom zonom u skladu sa Predhodnom Studijom zaštite Aleksandrovačke slatine.
Plan je ranije bio na javnom uvidu, a potom je i javno promovisan.
Osnovni cilj izrade Izmena i dopuna Plana je preispitivanje planirane namene površina, izmene namena površina i infrastrukturnih koridora, odnosno, definisanje lokacija za javne površine, sadržaje i objekte, u skladu sa važećim Zakonom.
Očekivani efekti planiranja su: racionalnije i efikasnije korišćenje građevinskog zemljišta, izgradnja infrastrukture, obezbeđenje planskih uslova za razvoj i prosperitet predmetnog obuhvata, usklađivanje interesa privatnog i javnog sektora, zaštita Aleksandrovačke slatine i zaštita životne sredine uz primenu adekvatnih mera zaštite.
Granica građevinskog područja ostaje nepromenjena u odnosu na važeći Plan detaljne regulacije Aleksandrovačkog jezera.
Promena pojedinih površina ostale namene u površine javne namene urađena je u skladu sa potrebama investitora, u skladu sa Zakonom o planiranju i izgradnji i drugim propisima.
Ciljevi izrade Plana su definisanje lokacija za javne površine, sadržaje i objekte, promena namene određenih podcelina iz površine ostale namene u površine javne namene; namensko korišćenje prostora uz jezero i samog jezera; definisanje površina javne namene za kolske saobraćajnice - deo trase opštinskog puta OP 10 i planiraniopštinski put OP 10-1; definisanje površina javne namene za ostale kolske saobraćajnice; definisanje površine zaštićene Aleksandrovačke slatine i stvaranje planskog osnova za izdavanje informacije o lokaciji, lokacijskih uslova i građevinskih dozvola.
Izmenama i dopunama Plana razrađuje se deo područja u definisanom obuhvatu Plana detaljne regulacije Aleksandrovačkog jezera u delovima katastarskih opština Aleksandrovac, Kupinince, Donja Otulja i Donje Trebešinje.
Veštačka akumulacija
Aleksandrovačko jezero formirano je 1964. godine kao veštačka akumulacija. Prvobitna namena mu je bila navodnjavanje voćnjaka i povrćnjaka u okolnim selima. Pripadalo je u početku kombinatu "Poljoprodukt", koji je u međuvremenu propao, pa je brigu o jezeru preuzela opština Vranje. Jezero je izgubilo svoju prvobitnu namenu i postalo izletište, koje je vremenom postalo mesto rekreacije i ribolova. Međutim, godinama već zatvoreno je za kupanje, ribolov, navodanjavanje i napajanje stoke.