Projektanska kuća "Kapa" iz Niša uradila je predlog idejnog rešenja rekonstrukcije Gradskog parka, čija je prezentacija održana u sredu u Vranju.
Kako je istaknuto, planirana je kompletna rekonstrukcija pešačkih staza, potpuno renoviranje postojećeg i izgradnja novih dečjih igrališta, a jedna od novina bi trebalo da bude muzički paviljon.
Prema idejnom rešenju predviđeno je postavljanje ograde, uvođenje nove rasvete i postavljanje mobilijara.
U centralnom delu Gradskog parka planirana je izgradnja fontane.
Gradska uprava Vranja raspisala je javnu nabavku za izradu projektno-tehničke dokumentaciju za rekonstrukciju parka krajem 2017.
Od potencijalnog projekatanta traži se „da projektuje muzički paviljon, sličan paviljonu u Zrinjevačkom parku u Zagrebu“.
Planira se još i rekonstrukcija postojećih staza, „trajnim materijalima otpornim na habanje (kamen, granit, štampani beton), izgradnja novog dečijeg igrališta i zamena postojeće metalne ograde oko igrališta živom ogradom.
Budući projektant mora voditi i računa o tome da vlast želi „da restaurira i konzervira spomenike i biste, uz mogućnost da se svi, osim spomenika Borisava Stankovića, prebace na adekvatnije mesto u parku, uz prethodno pribavljene uslove za izradu tehničke dokumentacije i pribavljanje saglasnosti na istu od Zavoda za zaštitu spomenika kulture Niš“.
- Rekonstruisati postojeću česmu u zapadnom delu parka i postaviti nekoliko malih česmi.
Projektovati fontanu u baroknom stilu ispred spomenika Borisava Stankovića (u centralnom delu fontane može doći u obzir skulptura Koštane iz mlađih dana u prirodnoj veličini od bronze, s tim da se voda lagano preliva preko tela).
Mobilijar i česmu predvideti u baroknom stilu i od prirodnih materijala (kamen, drvo i gvožđe...) i u svemu prema izboru i uz prethodnu saglasnost naručioca – pisalo u konkursnoj dokumentaciji.
Vlast namerava da ceo park ogradi zidom i ogradom od kovanog gvožđa sa pet većih i manjih kapija, čime bi se „zatvorio veliki broj nepredviđenih bočnih ulaza u park“.
- Zelene površine dodatno obogatiti zelenilom. Predvideti obnovu i formiranje travnjaka na ogoljenim površinama nastalim usled intenzivnog korišćenja i velike frekventnosti.
U zavisnosti od načina korišćenja i stepena osvetljenosti formirati adekvatni tip travnjaka – citat je iz konkursne dokumentacije.
Da li ovo i dalje važi, videće se u vreme realizacije projekta.