Dan primirja u Prvom svetskom ratu biće obeležen u Vranju u ponedeljak 11. novembra u 11 časova, kraj Spomenika žrtvama bugarskog okupatora od 1915. do 1918. godine.
Kao i svake godine, biće položeni venci i cveće i odata pošta nastradalima.
O značaju ovog datuma govoriće predsednica Skupštine grada Vranja Zorica Jović.
Podsećanja radi, 11. novembra 1918. godine, u železničkom vagonu u Kompijenu, Sile Antante potpisale su primirje sa Nemačkom i time okončale Prvi svetski rat.
Primirje je potpisano u 5.45 ujutro, a stupilo je na snagu jedanaestog sata, jedanaestog dana, jedanaestog meseca 1918. godine.
Primirje je prvobitno isteklo nakon 36 dana i nekoliko puta je produžavano.
Formalni mirovni sporazum je postignut tek naredne godine kada je potpisan Versajski ugovor.
Dan primirja se u Srbiji od 2005. obeležavao na prvim časovima u svim osnovnim i srednjim školama, a od 2012. se obeležava kao državni praznik.
U Srbiji se praznuje neradno.
Prvi svetski rat počeo je 28. jula 1914. kada je Austrougarska objavila rat Srbiji, tačno mesec dana nakon atentanta na prestolonaslednika Franca Ferdinanda u Sarajevu.
Za Srbiju je rat završen 13. novembra 1918. potpisivanjem sporazuma sa Mađarskom, samo dva dana nakon potpisivanja primirja na Zapadnom frontu.
Veliku pobedu u Prvom svetskom ratu Srbija je skupo platila pošto je, prema različitim procenama, tokom rata izgubila između 1,1 i 1,3 miliona stanovnika, što je u to vreme bila gotovo trećina ukupnog stanovništva, odnosno oko 60 odsto muške populacije.
Natalijina ramonda
Amblem Dana primirja u Srbiji sastoji od motiva odlikovanja Albanske spomenice s početka 20. veka, zeleno-crne trake koja okružuje stilizovani prikaz ljubičastog cveta, Natalijine ramonde. Ovaj cvet je u botanici poznat i kao cvet feniks. Preporuka je da se ovaj amblem nosi na reveru u nedelji koja prethodi prazniku, kao i na sam dan praznika.