Vranje - Osam udruženja Bugara u Srbiji, među kojima i Bugarsko-srpski centar u Vranju, u pismu vlastima Srbije i međunarodnim organizacijama, osudili su, kako navode, "sve češće slučajeve osporavanja nacionalnog identiteta Bugara" u Srbiji, ocenjujući da se time "ugrožavaju prava manjina i zaoštravaju bilateralni odnosi" Beograda i Sofije, javlja agencija BTA.
Organizacije iz Bosilegrada, Dimitrovrgrada, Zvonca, Vranja, Pirota i Niša uputile su otvoreno pismo predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, ombudsmanu Zoranu Pašaliću, Delegaciji Saveta Evrope, Misiji OEBS-a i ambasadama više zemalja članica EU, SAD, Kanade, Švajcarske, Švedske i Norveške.
Navodi se da se "stvara veštačka etnička podela u okviru koncepta takozvane šopske etničke pripadnosti".
U pismu je kritikovan Nacionalni savet bugarske nacionalne manjine zbog podrške izdavanju knjige o Bosilegradu, u kojoj se, kako se navodi, osporava bugarska istorija i identitet.
U nastavku objavljujemo pismo u celosti.
Tekst otvorenog pisma
Poštovana gospodo
Vaše visoke ekselencije,Mi, dolepotpisani zakonski predstavnici građanskih kulturno-prosvetnih udruženja, najoštrije osuđujumo špekulacije kojima se osporava nacionalni identitet Bugara u Srbiji i pravi veštačka etnička granica sa našim sunarodnicima u Matici.
Učestali pokušaji promovisanja tzv. „šopske nacije“ na teritorijama na kojima tradicionalno žive Bugari, iznošenje neistinitih istorijskih činjenica i stvaranje veštačkih podela, u suprotnosti je sa odredbama i duhom Ustava Republike Srbije i zakona kojima se štite prava nacionalnih manjina.
Mi izražavamo zabrinutost zbog toga, što se u nizu televizijskih emisija i medijskih sadržaja o Šopima i tzv. „Šopskoj naciji“ na RTS – „Kvadratura kruga“, na N1 – „Ko su Šopi iz šopske salate“, Telegraf – „Skrivena istorija Šopa“, bijeljina.com – „Ko su Šopi i kako su postali dio našeg naroda“, promocija knjiga („Šopologija – Skrivena istorija Šopa“ autora Jovana Igića, „Knjiga o Bosilegradu – zapisi iz prošlih vremena“ autora Ivana Mitića), u izložbama, izjavama zvaničnika i sl., u srpskoj javnosti promoviše nekakva kvazinaučna teorija koja je suprotna naučno utvrđenim činjenicama i ugrožava nacionalni identitet i prava Bugara u Republici Srbiji.
Posebno smo zabrinuti što su se u akciju promovisanja „šopske nacije“ uključile Narodna biblioteka „Hristo Botev“ u Bosilegradu kao izdavač, opština Bosilegrad i Nacionalni savet Bugarske nacionalne manjine kao finansijeri „Knjige o Bosilegradu – zapisi iz prošlih vremena“ autora Ivana Mitića.
S obzirom da su Članovima 75, 76, 77, 78, 79, 80 i 81 Ustava Republike Srbije garantovana prava nacionalnih manjina, a Član 1a. tačka 1, Zakona o nacionalnim savetima nacionalnih manjina, predviđa da je „Nacionalni savet organizacija kojoj se zakonom poveravaju određena javna ovlašćenja da učestvuje u odlučivanju ili da samostalno odlučuje o pojedinim pitanjima iz oblasti kulture, obrazovanja, obaveštavanja i službene upotrebe jezika i pisma u cilju ostvarivanja kolektivnih prava nacionalne manjine na samoupravu u tim oblastima“, kako je moguće da Nacionalni savet Bugarske nacionalne manjine finansira izdavanje knjige u kojoj se osporava nacionalni identitet Bugara, izopačava njihova istorija i njihova etnička povezanost sa Maticom?
Smatramo da je Nacionalni savet Bugarske nacionalne manjine na taj način prekršio sve ustavne i zakonske odredbe kojima se garantuju prava Bugarske nacionalne manjine ali i sopstvenu ustavnu i zakonsku obavezu da predstavlja i štiti prava Bugara u oblasti kulture, obrazovanja, obaveštavanja i službene upotrebe jezika.
Nacionalni savet Bugarske nacionalne manjine, je tim svojim neodgovornim ponašanjem legitimisao olako izrečene antibugarske stavove, uneo tenzije unutar bugarske zajednice, u srpsko-bugarskim odnosima i naneo štetu pregovorima Srbije za članstvo u Evropsku uniju.
Obraćamo Vam se u nadi da ćete zatražiti objašnjenje i odgovornost od direktora Narodne biblioteke „Hristo Botev“ u Bosilegradu g-na Gorana Milanova kao izdavača, predsednika opštine Bosilegrad g-na Vladimira Zaharijeva i Predsednika Nacionalnog saveta Bugarske nacionalne manjine g-na Stefana Stojkova koji su finansirali tu knjigu.
Takođe, očekujemo reakcije nadležnih državnih organa i institucija na učestale pojave osporavanja, diskriminacije i asimilacije Bugara u Srbiji.
Podržano od:
Kulturno-informativni centar Bugarske nacionalne manjine Bosilegrad
Udruženje GLAS Bosilegrad
Udruženje Emblema
Bugarsko-srpski centar Vranje
Kulturno-informativni centar Bugarske nacionalne manjine Zvonci
Kulturno-informativni centar Niš
Kulturno-informativni centar Bugarske nacionalne manjine Caribrod
Kulturno-informativni centar Erma