Da li je ovo vizija omladinske politike koju podržava Grad Vranje da se Omladinski kulturni centar (OKCE) u Vranju koristi za diskoteku i sticanje profita ili za potrebe mladih, pitaju iz neformalne grupe Mladi s juga u saopštenju za javnost od srede.
"U saradnji sa Ministarstvom turizma i omladine Republike Srbije sklopljen je ranije ugovor o rekonstrukciji OKCE-a, u ukupnoj vrednosti od 39 miliona dinara, od čega država učestvuje sa 34 miliona, a Grad Vranje sa 5 miliona dinara.
Ovaj projekat trebalo je da označi početak novog poglavlja za mlade u Vranju – ali umesto toga, svedočimo kontradiktornom razvoju događaja.
Naime, deo prostora OKCE-a dat je pod zakup, i to u procesu koji izaziva ozbiljnu sumnju u transparentnost.
U javnom pozivu, jedinu ponudu dostavilo je preduzeće VKM GROUP, pri čemu je ponuđena cena zakupa 255 dinara po kvadratu — identična ceni koju je već definisalo Gradsko veće.
Ako se uzme u obzir da atrijum OKCE-a ima 252,73 kvadrata, to znači da se mesečni zakup ovog prostora kreće 64.446 dinara bez PDV, što je izuzetno niska cena za ovakav objekat, naročito imajući u vidu njegovu namenu.
Ono što dodatno zabrinjava je namera zakupca, VKM GROUP planira da unutar Omladinskog kulturnog centra otvori diskoteku.
Umesto prostora za kulturu, edukaciju i kreativno stvaralaštvo, mladima se nudi kič, šund, alkohol, duvan...", piše u saopštenju Mladih s juga.
Iz ove organizacije na kraju pitaju - da li je to vizija omladinske politike koju podržava grad?
"OKCE već decenijama predstavlja mesto okupljanja, učenja, umetničkog izražavanja i društvene angažovanosti mladih ljudi.
Prostor namenjen generacijama koje dolaze, prostor za kulturu, inovacije, saradnju i viziju bolje budućnosti.
Njegova važnost je nemerljiva u društvenom, kulturnom i obrazovnom kontekstu grada Vranja.
Situacija postaje još ozbiljnija kada se zna da je preduzeće VKM GROUP osnovano u februaru 2024. godine, sa svega 2.000 dinara osnivačkog kapitala, bez iskustva u organizaciji kulturnih ili ugostiteljskih događaja, i sa krajnje sumnjivim poslovnim kapacitetom.
Ipak, upravo je to preduzeće dobilo poverenje grada.
Na kraju, ono što najviše zabrinjava, prilikom adaptacije prostora za diskoteku zatvoren je požarni izlaz.
U slučaju požara, rizik od tragedije je izuzetno visok.
A, s obzirom na neslavnu istoriju našeg grada kada je reč o podmetanju požara, ovaj scenario nije samo hipotetičan — on je realna opasnost.
Sve ove odluke, uključujući i odobrenje za zakup, potpisao je lično gradonačelnik Slobodan Milenković.
I sada se s pravom pitamo - šta će biti sa rekonstrukcijom vrednom 39 miliona dinara?
Da li će se prostor namenjen mladima pretvoriti u noćni klub?
Ili ćemo zajedno podići glas i vratiti OKCE onima kojima i pripada – mladima Vranja", piše u saopštenju neformalne organizacije Mladi s juga.