Svečanom akademijom pod nazivom Andrić je stigao!, Gimnazija Bora Stanković u Vranju obeležila je 144 godine postojanja u sali vranjskog pozorišta.
Direktorka Suzana Mišić Stanković rekla je da su profesori i učenici, sadašnji i bivši, kao i roditelji, tu gde jesu "zarad dobra lokalne zajednice".
"Mi smo škola koja uvek osmisli svoj aplauz, i to onaj koji traje najduže.
Priznanja i nagrade dobro su nam došli, trudimo se da u svakom pogledu sve više uzrastamo i napredujemo do one slobode koja je u suštini naš put.
A, kako dolazimo do nje, zavisi od nas.
Mi samo tako možemo opstati u svetu u kome mora da svetli um i srce, a ne mržnja ili nepravda", rekla je Mišić Stanković.
Ona je dodala da svi u gimnaziji nastoje da uzdižu đake do visina najvećih vrlina.
"U riznici opšteg dobra naše škole, ostalo je mnogo pisanih tragova.
To je ono što se najbolje čuva.
Naš trud ka tome da razumemo sadašnji trenutak, vreme i prilike je razlog više da budemo spremni za najveće izazove.
Pred svakom generacijom ponosimo se, kao i profesori i roditelji.
Naš apel mora biti najglasniji, apel koji poziva na savest, odgovornost, snagu i istrajnost.
Nastavljamo da budemo svetionik u posebnom društvenom trenutku", rekla je Mišić Stanković.
U prigodnom programu, pripremljenom za ovu akademiju, učestvovali su učenici ove škole, recitalom, sekvencama posvećenim temi akademije (Andrić je stigao) i nastupom školskog hora.
Podsećanja radi, ovogodišnji Dani gimnazije, u okviru kojih je održana i ova akademija, počeli su 19. marta, otvaranjem izložbe Sećanje na Simona Simonovića, poznatog književnika rodom iz Vranja, i književnom večeri pod nazivom Veče posle svega u okviru koje su o Simonovićevom stvaralaštvu govorili književni kritičari Aleksandar Jerkov i Predrag Petrović.
U petak 21. marta je u sklopu programa pod nazivom Razgovor sa učenicima, susret za vranjskim gimnazijalcima imao slavista iz Nemačke Robert Hodel, autor životopisa Ranjav i željan o Borisavu Stankoviću.
Zatim je u utorak 25. marta održano tradicionalno 15. Okružno takmičenje u besedništvu, čija je ovogodišnja tema bila Biti isti, biti poseban, biti slobodan, biti samo svoj.
Ostaje još da u ponedeljak 31. marta u svečanoj sali gimnazije (12.30 sati) bude promovisan najnoviji broj časopisa Gimnazijalac, kojeg uređuje novinarska sekcija gimnazije, te da se u četvrtak 3. aprila, u sali Pozorišta Bora Stanković (20 sati), izvede premijera predstave "Dr" Branislava Nušića, koju je pripremila dramska sekcija ove škole.
Istorijat
Stara Vranjska gimnazija zidana je u srpskom stilu 1840. godine. Zidali su je Debarac Vasilije Vasiljević i njegovi sinovi Anđel i Karanfil. Uoči 1878. vladika Pajsije je zgradu otkupio od Husein-pašine kćeri i po oslobođenju Vranja poklonio je opštini za potrebe škole. Gimnazija je počela da radi samo tri godine nakon oslobođenja Vranja od Turaka 1881/1882. godine. Osnovana je 1881. aktom ministarstva kneževine Srbije, osnovana gimnazija govori da su naši preci imali razvijenu svest o neophodnosti opismenjavanja i obrazovanja stanovništva. To je jedina gimnazija koja nije radila za vreme dva svetska rata. Početkom dvadesetog veka vranjska gimnazija bila je poznata po zvučnim imenima tadašnje intelektualne elite Srbije, koja je službovala u Vranju - profesorima Jaši Prodanoviću, Radoju Domanoviću, Milivoju Simiću, Ljubi Davidoviću, Iliji Vukićeviću, Svetislavu Simiću i drugima. Najpoznatiji đaci koji su pohađali gimnaziju su bili Bora Stanković, Đorđe Tasić, Jovan Hadživasiljević, Kosta Todorović, Miodrag Ibrovac i drugi.