Izložba fotografija, dokumenata i predmeta pod nazivom Antropogeografski rad i naučna istraživanja Riste T. Nikolića, koju je pripremio vranjski Istorijski arhiv 31. januar, otvorena je u petak u Manakovoj kući u Beogradu.
Izložbu su priredili arhivisti Dragana Ristić i Branislav Borić, koji su na otvaranju govorili o životu, radu i značaju dela i stvaralaštva Vranjanca Riste T. Nikolića.
Na otvaranju su, osim kopriređivača Borića govorili i obratili kustos Etnografskog muzeja u Beogradu Maja Marjanović i Nenad Jović, direktor Istorijskog arhiva 31. januar u Vranju.
Izložba o životu i delu po mnogo čemu značajnog Vranjanca, predstavlja jedinstvenu priliku da se široj javnosti približi lik ovog znamenitog naučnika, humaniste i heroja, naveli su autori na otvaranju.
Nikolićev rad i žrtva ostaće trajno upisani u istoriji srpske nauke, kulture i borbe za slobodu.
Izložba pruža dragocene podatke o životu i delu ovog značajnog naučnika i prvog upravnika
Narodnog muzeja u Skoplju.
Namenjena je široj publici s ciljem da predstavi životnu priču i naučni doprinos Riste T. Nikolića, jednog od najznačajnijih Vranjanaca, koji je donekle zaboravljen u savremenim okvirima.
Izložba u Manakovoj kući u Beogradu biće otvorena za posetioce do 1. marta.
Može se pogledati svakog dana, osim nedelje i ponedeljka, na adresi Gavrila Principa br. 5 u Beogradu.
Manakova kuća
Jedan od vlasnika ove kuće bio je Manak Mihailović, cincarski doseljenik iz Makedonije, po kome je ona dobila ime i zadržala ga do danas. Primer je starobalkanske gradske arhitekture koju odlikuje drvena bondručna konstrukcija ispunjena ćerpičem, istureni doksati i tremovi, krovni pokrivač od ćeramide i propuštene strehe. Ima više nivoa - podrum, prizemlje i sprat. Na spratu Manakove kuće postavljena je stalna izložba pod nazivom Narodne nošnje i nakit centralnobalkanskog područja iz XIX i prvih decenija XX veka. Izložene su nošnje šopskog, moravskog i vardarskog kompleksa. U prizemlju Manakove kuće je galerijski prostor za povremene izložbe i različite programske aktivnosti inspirisane srpskom tradicionalnom kulturom (koncerti, predavanja, kursevi starih zanata i sl.).
Profil
Rista T. Nikolić rođen je 1877. godine u Vranju, u porodici koja je bila deo uglednog trgovačkog sloja. Njegov otac Tomislav i majka Todora, ćerka Janje Vlajinca, obezbedili su mu dobru osnovu za obrazovanje. Završio je Visoku školu, geografski smer, gde je počeo da se bavi antropogeografijom – naukom koja proučava poreklo, stanovništvo i običaje različitih krajeva. Kao naučnik bio je blizak saradnik čuvenog dr Jovana Cvijića, što je dodatno oblikovalo njegov sistematski i analitički pristup istraživanjima. Posebno se izdvajaju njegova proučavanja kulture, običaja, verovanja i narodne tradicije u Vranju i okolini. Godine 1914. postao je prvi upravnik Narodnog muzeja u Skoplju, što je još jedan od značajnih doprinosa u oblasti kulture i istorije. Pored maternjeg jezika, Rista je tečno govorio ruski, francuski i arapski, što mu je omogućilo da se sistematično i posvećeno bavi naukom. Učestvovao je u Prvom i Drugom balkanskom ratu, kao i u Prvom svetskom ratu kao dobrovoljac Šumadijske divizije. Tragično je stradao na Solunskom frontu 17. aprila 1917. godine u 40. godini života, noseći čin poručnika.