Vranje/Beograd - Septembarsko istraživanje Demostata potvrdilo je da tek 14 odsto ispitanih u anketi veruje Vladi Srbije, objavio je Demostat, a prenosi N1.
Gotovo tri puta više 48 odsto je onih koji decidirano kažu kako joj ne veruju.
Još je gora situacija kod lokalnih vlasti, u koje veruje tek svaki deseti građanin (10 odsto), a skoro pet puta više (48 procenata) je onih koji im ne veruju.
Srećko Mihajlović iz Demostata navodi četiri grupe institucija po stepenu poverenja.
Prva je poverenje u predsednika Srbije i policiju, u drugoj je poverenje u predsednike opština i u Skupštinu Srbije koje je 31 odnosno 28 odsto dok je nepoverenje u njih imalo 48, odnosno 46 odsto anketiranih.
U trećoj, najvećoj grupi su političke partije, Vlada Srbije, sindikati, vlast na nivou opština i nevladine organizacije.
Tu se povrenje kreće između 10 i 15 odsto, vrlo je nisko a najmanje je u poslednjoj grupi, opozicionim partijama, svega šest odsto.
"Mnoge je iznenadilo to što je 2/3 ispitanih više zadovoljno nego nezadovoljno životom.
Imali smo tri grupe pitanja u istraživanju, povrenje u institucije, (ne)zadovoljstvo njihovim radom i zadovoljstvo životom kao poseban vid reakcije građana na prethodne dve grupe pitanja.
Iznenađenje za mnoge je visok postotak građana koji su zadovoljni životom a da pri tom nemaju povrenje u institucije i nisu zadovoljni njihovim radom", ističe Mihajlović.
Glavna hipoteza istraživanja bila je da se politički aktivitet naroda javlja s visokim nepoverenjem u institucije, nezadovoljstvom zbog njihovog rada i nezadovoljstvom životom, dodao je.
Mihajlović objašnjava da taj rezultat ukazuje da ljudi "traže oblik i formu življenja kojim će biti zadovoljni, a kada se ti razlozi razvrstaju, vidi se da su najzadovoljniji ako imaju relativno dobre stambene uslove, dobre međuljudske odnose u porodici i radnoj sredini, dok plata i materijalni uslovi nisu visoko rangirani kao razlog zadovoljstva".