Vranjska gradska pesma kao element NKN predstavljena u Varšavi

Na sesiji Gradski muzeji, angažovanje zajednice i nematerijalno kulturno nasleđe , u okviru 18. sastanka Mreže eksperata za nematerijalno kulturno nasleđe JI Evrope u Varšavi, predstavljene su aktivnosti i iskustva očuvanja nematerijalnog kulturnog nasleđa u Srbiji, uz poseban osvrt na očuvanje nematerijalnog kulturnog nasleđa (NKN) u Vranju.

Ukazujući na izazove, Danijela Filipović, predstavnica Srbije zadužena za Konvenciju iz 2003. godine, podsetila je na još uvek nedovoljno poznavanje koncepta NKN-a na lokalnom nivou i značaj uključivanja zajednica u njegovu primenu, ističući neophodnost kontinuirane edukacije stručnjaka i šire javnosti o značaju i merama očuvanja živog nasleđa.

Aktivnosti na očuvanju živog nasleđa koje realizuje Grad Vranje, kao predlagač elementa Vranjska gradska pesma, upisanog u Nacionalni registar NKN-a, predstavila je Tanja Ivanović iz Kancelarije za lokalni ekonomski razvoj Grada Vranja.

Ona je istakla da, pored delatnosti ustanova kulture, udruženja, kulturno-umetničkih društava koja se bave promocijom lokalnog nasleđa, Grad Vranje doprinosi očuvanju nasleđa, pre svega vranjske gradske pesme, trubaštva, vranjskog dijalekta, podrškom manifestacijama na kojima se promoviše lokalno specifično nasleđe, kao i delovanjem u okviru Uneskove Mreže kreativnih gradova za oblast muzike.

Mreža eksperata za nematerijalno kulturno nasleđe Jugoistočne Evrope osnovana je 2007. godine pod pokroviteljstvom UNESCO kao podrška implementaciji Konvencije o očuvanju nematerijalnog kulturnog nasleđa u regionu.

Okuplja stručnjake za NKN iz Albanije, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Hrvatske, Kipra, Grčke, Malte, Severne Makedonije, Republike Moldavije, Rumunije, Srbije, Slovenije i Turske, kao i Austrije i Italije koje imaju status posmatrača.

Sastanak Mreže eksperata za nematerijalno kulturno nasleđe JI Evrope u Varšavi održan je u organizaciji UNESCO Regionalne kancelarije za nauku i kulturu u Evropi sa sedištem u Veneciji, UNESCO Katedre za nematerijalno kulturno nasleđe u javnom i globalnom upravljanju, Fakulteta političkih nauka i međunarodnih studija Univerziteta u Varšavi i uz podršku Regionalnog centra za očuvanje nematerijalnog kulturnog nasleđa u Jugoistočnoj Evropi sa sedištem u Sofiji.

Tokom trodnevnog sastanka, čija je centralna tema bila Nematerijalno kulturno nasleđe u urbanim kontekstima, razmotreni su najznačajniji aspekti i izazovi očuvanja nematerijalnog kulturnog nasleđa u gradovima.

Najnovije vesti