Vranje/Beograd - Više od 200 tužbi podneto je protiv Vlade Srbije i njenih organa, piše Forbs Srbija.
Najčešće su ih podnosili građani, pokazuju javno dostupni podaci.
Među sudskim sporovima koji se vode protiv vlade ima i onih sa državnim preduzećima, velikim domaćim privatnim kompanijama, pa i političkim strankama koje su na vlasti.
Najintrigantnija među njima je tužba Delta holdinga, podneta prošle godine protiv Vlade Srbije.
Spor se, prema podacima sa Portala pravosuđa, vodi pred Višim sudom u Beogradu, a ročište za glavnu raspravu zakazano je za početak novembra ove godine.
Tužba Delte odnosi se na naknadu štete, sa tužbenim zahtevom od 1,46 milijardi dinara i nešto više od 390.000 evra, navodi Forbs.
Iz Delta holding do objaljivanja Forbs-ovog, nije stigao odgovor na pitanje zbog čega su tačno tužili vladu.
U martu ove godine, firma MBA Ratko Mitrović niskogradnja tužila je Višem sudu u Beogradu Vladu Srbije, Beogradske elektrane i Direkciju za građevinsko zemljište i izgradnju Beograda za iznos od 2,3 milijarde dinara, pokazuju javno dostupni podaci.
Proces je na početku, a reč je o parničnom postupku.
Ova firma je u blokadi, u vlasništvu je kompanije MBA Miljković, a kako piše na njihovom sajtu oni su učestvovali u rekonstrukciji Slavije, Ruzveltove i Ulice Mije Kovačevića, gradili Tunel Straževica, petlje u Novoj Pazovi, na Hipodromu i u Batajnici, ali i druge javne infrastrukturne projekte.
Firma Kopaonik AD, odnosno akcionarsko društvo u kojem je najveći akcionar privatna firma Glina promet, a odmah iza nje, po broju akcija, Akcionarski fond Srbije, ima nekoliko aktuelnih tužbi protiv Vlade Srbije.
U sporu koji je otpočeo još 2018, ali ni danas nije rešen, tuženi su Vlada i Grad Beograd, reč je o iznosu od 650 miliona dinara, a osnov za spor je utvrđivanje prava svojine.
Kopaonik AD je po istom osnovu, ali za 540 miliona dinara, takođe, pred Višim sudom u Beogradu pokrenuo još jedan spor protiv Vlade i Grada Beograda.
Prema javno dostupnim podacima, Železnice Srbije i Vlada Srbije već su stari znanci kada su u pitanju sudski postupci.
Tako se može videti da je država, protiv ovog preduzeća, podnela, poslednjih nekoliko godina, čak pet tužbi, osnov spora je nedopustivost izvršenja, a iznos je 30 miliona dinara za svaki pojedinačni spor.
S druge strane, Železnice Srbije su, juna ove godine, Privrednom apelacionom sudu podnele tužbu vrednu 27 miliona dinara, a reč je o sticanju bez osnova, kako se navodi u tužbi ovog državnog preduzeća.
Među privatnim kompanijama koje su tužile Vladu Srbije je i Industrija mesa Matijević.
Tužba je iz decembra 2021. godine, iznos spora je 570 miliona dinara, a osnov je, kako se može pročitati iz javno dostupnih podataka, isplata.
Pred Višim sudovima u Novom Sadu i Pirotu su i tužbe koje je Glavni odbor Socijalističke partije Srbije (SPS) podneo protiv Vlade Srbije, u junu, odnosno u martu ove godine.
Spor pred Višim sudom u Novom Sadu pokrenut je juna ove godine, iznos spora je 121 milion dinara.
S druge strane, u Pirotu se spor vodi protiv Agencije za restituciju, iznos je 36,9 miliona dinara, a osnov je isplata materijalne štete.
Među tužbama protiv Vlade Srbije i njenih organa i institucija su i tužbe preduzeća Aman, Rajfajzen banka i Lili drogerije.