Katar ponovo najbolji u Aziji

Vranje - U Kataru je po osamnaesti put održan Azijski kup, smotra najboljih fudbalskih selekcija Azije. Ovo kontinentalno takmičenje se igralo između 12. januara i 10. februara ove godine, a baš je zemlja domaćin, Katar, bila ta koja je branila titulu osvojenu pre četiri godine. Na Azijskom kupu su učestvovale 24 reprezentacije koje su bile podeljene u šest grupa. Najbolje dve reprezentacije iz svake grupe su imale obezbeđen prolazak u osminu finala, a najbolje četiri od šest trećeplasiranih su takođe ostvarivale prolazak u sledeću rundu takmičenja.

Grupe A i B

U grupi A bila je smeštena reprezentacija domaćina, Katara. Pored nje, tu su se našle još i selekcije Kine, Tadžikistana i Libana. U prvom kolu Katar je ubedljivo savladao Liban sa 3:0, a Kina i Tadžikistan su remizirali rezultatom 0:0. U drugom kolu Kina je opet igrala 0:0, ali ovaj put sa Libanom dok je Katar pobedio Tadžikistan rezultatom 1:0. U trećem kolu Katar je savladao i Kinu sa 1:0, a Tadžikistan je pobedio Liban sa 2:1. U dalju fazu takmičenja su prošli Katar kao prvoplasirana ekipa i Tadžikistan koji se našao na drugoj poziciji.

U grupi B igrale su reprezentacije Australije, Uzbekistana, Sirije i Indije. U prvom kolu Australija je pobedila Indiju sa 2:0, a Uzbekistan i Sirija su igrale 0:0. U drugom kolu Australije je ostvarila i drugu pobedu, ovog puta protiv selekcije Sirije rezultatom 1:0 dok je Uzbekistan pobedio Indiju sa 3:0. U trećem kolu Australija i Uzbekistan su remizirali 1:1, a Sirija je pobedila Indiju sa 1:0. To je značilo da su dalje prošle reprezentacije Australije i Uzbekistana kao prvoplasirane odnosno drugoplasirane, ali i reprezentacija Sirije koja je osvojila treće mesto.

Grupa C i D

U grupi C igrali su Iran, Ujedinjeni Arapski Emirati, Palestina i Hong Kong. U prvom kolu Ujedinjeni Arapski Emirati su pobedili Hong Kong sa 1:0, a Iran je bio bolji od Palestine sa 4:1. U drugom kolu Palestina je igrala nerešeno sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima - 1:1, a Iran je pobedio Hong Kong minimalnim rezultatom. U trećem kolu Iran je pobedio i Ujedinjene Arapske Emirate rezultatom 2:0 dok je Palestina pobedila Hong Kong sa 3:0. Na taj način su Palestinci kao treći prošli u naredni krug isto kao i prvoplasirani Iran i drugoplasirana reprezentacija Ujedinjenih Arapskih Emirata, a to je većina kladionica i predviđala.

U grupi D igrali su Irak, Japan, Indonezija i Vijetnam. Japan je u prvom kolu pobedio Vijetnam rezultatom 4:2, a Irak je bio bolji od Indonezije sa 3:1. U drugom kolu Irak je uspeo da savlada selekciju Japana sa 2:1, a Indonezija je pobedila Vijetnam sa 1:0. U trećem, odlučujućem kolu, Japan je pobedio Indoneziju sa 3:1, a Irak je bio bolji od Vijetnama sa 3:2. Irak je sa sve tri pobede kao prvi prošao dalje. Japan je bio drugi i isto tako obezbedio mesto u nastavku takmičenja, a isto je pošlo za rukom i Indoneziji koja je bila treća.

Grupe E i F

U grupi E igrali su Južna Koreja, Bahrein, Jordan i Malezija. Prvo kolo donelo je pobedu Južne Koreje nad selekcijom Bahreina rezultatom 3:1 kao i Jordana nad Malezijom od 4:0. U drugom kolu Jordan i Južna Koreja su remizirali rezultatom 2:2 dok je Bahrein pobedio Maleziju 1:0. U trećem kolu Južna Koreja i Malezija su odigrale izuzetno efikasan meč na kraju kojeg je rezultat bio 3:3 dok je Bahrein pobedio Jordan sa 1:0. Na kraju je Bahrein bio prvi, Južna Koreja druga, a Jordan treći, a sve tri selekcije su izborile plasman u narednu rundu.

U grupi F igrale su reprezentacije Saudijske Arabije, Tajlanda, Omana i Kirgistana. Tajland je u prvom kolu pobedio Kirgistan rezultatom 2:0, a Saudijska Arabija je bila bolja od Omana sa 2:1. Oman i Tajland su u drugom kolu igrali 0:0, a Saudijska Arabija je bila bolja od Kirgistana rezultatom 2:0. U trećem kolu Saudijska Arabija je igrala nerešeno sa Tajlandom 0:0, a isti ishod je bio i na meču između Kirgistana i Omana samo što je rezultat bio 1:1. Iz ove grupe su u osminu finala prošle prve dve ekipe na tabeli, a to su bile selekcije Saudijske Arabije i Tajlanda.

Osmina finala

U duelima osmine finala Tadžikistan je nakon 1:1 i izvođenja penala bio bolji od Ujedinjenih Arapskih Emirata. Jordan je pobedio Irak rezultatom 3:2, a Australija je veoma ubedljivo sa 4:0 savladala Indoneziju. Južna Koreja je nakon penala bila bolja od Saudijske Arabije, a rezultat nakon 120 minuta igre je bio 1:1. Isti je slučaj bio i u duelu između Irana i Sirije, a tu je Iran izašao kao pobednik, i plasirao se u četvrtfinale. Japan je bio siguran protiv Bahreina i pobedio ga sa 3:1, a Uzbekistan je bio bolji od Tajlanda sa 2:1. Na kraju, reprezentacija Katara je pobedila Palestinu rezultatom 2:1, i tako nastavila da ide ka odbrani titule.

Četvrfinalni dueli

U četvrtfinalu Jordan je minimalnim rezultatom pobedio Tadžikistan načinivši tako izuzetan uspeh plasmanom u polufinale. Isto je uspelo i reprezentaciji Južne Koreje koja je još jedanput nakon penala prošla dalje. Ovaj put uspeli su da savladaju Australiju nakon 1:1 u regularnom delu utakmice. Iran je bio bolji od Japana rezultatom 2:1, a Katar je savladao Uzbekistan nakon penala, i tako zaustavio snove ove reprezentacije o mogućem ulasku među četiri najbolje azijske selekcije.

Polufinale

Jordan je u polufinalu dočekao Južnu Koreju. Iako su Korejci bil favoriti, to nisu uspeli da opravdaju na terenu. Jordan je zasluženo bio bolji pobedivši ih rezultatom 2:0, i tako se plasiravši u veliko finale. Tamo ga je čekala reprezentacija Katara koja je u polufinalnom duelu bila bolja od Irana rezultatom 3:2.

Finale

U finalu Katar je opravdao status velikog favorita za kojeg je slovio na mnogobrojnim klađenjima uživo, i sa 3:1 je pobedio selekciju Jordana. Zanimljivost ovog meča je što je Katar do odbrane titule došao tako što je sva tri gola postigao iz sasvim opravdano dosuđenih penala.

Najnovije vesti

Foto Vranje news Komitske pesme u Vranju i okolini »

Najpopularnija komitska orska pesma bila je Done, dobro moje. U njoj se nabrajaju vojvode i druge istaknute komite iz pr...