Dvanaest opština nije raspisalo medijske konkurse u 2023. godini

Vranje - Dvanaest opština u Srbiji, među kojima su i tri iz Pčinjskog okruga (Surdulica, Bosilegrad i Preševo) nisu raspisale konkurse za sufinansiranje projekata proizvodnje medijskih sadržaja u 2023. godini, iako ih zakon na to obavezuje.

Pored pomenutih tu su još i opštine Bela Palanka, Crna Trava, Gadžin Han, Golubac, Knić, Lučani, Rača,, Žabari i Žitorađa.

Iz Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS) podsećaju da su novinari iz Preševa i Surdulice krajem prošle godine ukazali na taj problem.

Oni su u javnom saopštenju naveli da je položaj novinara bez ove vrste pomoći ugrožen, a da se mediji zbog nedostatka finansija nalaze pred gašenjem.

"Iako je novi Zakon o javnom informisanju i medijima, prema kome su lokalne samouprave u obavezi da raspišu medijske konkurse, stupio na snagu 4. novembra prošle godine, ove opštine do kraja godine to nisu učinile.

Prema novom Zakonu, Ministarstvo informisanja i telekomunikacija, Pokrajinski sekretarijat za kulturu, informisanje i odnose sa verskim zajednicama, kao i lokalne samouprave dužni su da do prvog marta tekuće godine raspišu konkurse za sufinansiranje projekata proizvodnje medijskih sadržaja.

Ovo je prvi put da se Zakonom definišu rok za raspisivanje konkursa, kao i kazne za one koji ove odredbe ne budu poštovali.

Ukoliko nadležni ne raspišu konkurse do pomenutog datuma, ili ih ponište, a nove ne raspišu u roku od mesec dana, predviđene su prekršajne kazne za odgovorno lice, u rasponu od 50.000 do 150.000 dinara", podsećaju iz NUNS-a.

Pri oceni projekata, dodaje se u tekstu, uzimaće se u obzir u kojoj meri se medij putem koga će biti realizovan projekat pridržava profesionalnih i etičkih standarda.

"To će biti ocenjeno na osnovu mišljenja Saveta za štampu, za štampane i onlajn medije i REM-a za elektronske medije, odnosno, na osnovu mera koje su ova tela izrekla medijima.

Kako piše u Zakonu o javnom informisanju i medijima (ZJIM), ocenjivaće se težina povrede i broj izrečenih mera, kao i ponašanje nakon izrečene mere.

Za kršenje ovih odredbi predviđene su prekršajne kazne za odgovorno lice, takođe u iznosu od 50.000 do 150.000 dinara", podsećaju iz NUNS-a.

Najnovije vesti