Vranje - U Vranju, Srbiji i svetu se sredu 1. aprila obeležava Dan šale, dan kada ljudi saopštavaju lažne novosti kako bi nasmejali druge.
Ove godine taj dan pada usred pandemije koronavirusa, ali medicinska istraživanja kažu da je smeh dobra terapija.
Mnoge kompanije odlučile su da ove godine ne učestvuju u prvoaprilskoj šali u smišljanju smešnih vesti i simpatičnih smicalica.
Među njima je i pretraživač Google, čija je marketing služba nedavno navela da se tome neće priključiti iz poštavanja prema ljudima koji se bore protiv pandemije.
Ta služba je dodala da su obustavljenje pripreme eventualnih šala koje se tradicionalno prenose 1. aprila.
Pretpostavlja da će se mnogi u svetu ipak našaliti, a medicinska istraživanja inače smatraju da je smeh dobra terapija.
LEGENDE
Prvi april je internacionalni praznik i znamo da se u Evropi slavi vekovima. Ipak, ne može se sa sigurnošću reći kako je baš 1. april postao sinonim za šalu. Jedna od teorija je da šale i nestašluk koje su se odvijale svakog aprila datiraju još iz vremena drevnog Rima. Smatra se da su Rimljani i Kelti praznovali festival šala u vreme prolećne ravnodnevnice koja se događa blizu Dana šale. Druga legenda je vezana slavljenje Nove godine u srednjem veku. Veći deo Evrope je tada slavio 25. mart, praznik Blagovesti, kao početak praznovanja Nove godine. Slavlje bi trajalo nedelju dana, sve do 1. aprila. Papa Gregor XII je 1582. godine naredio poštovanje gregorijanskog kalendara, po kome se Nova godina proslavlja 1. januara. Pošto narod nikada nije bio sklon prihvatanju novih pravila u svakodnevnom životu, mnogi su odbili da se povinuju novom kalendaru i nastavili da slave Novu godinu oko 1. aprila. Oni koji su prihvatili novi kalendar, tog dana su zbijali šale na račun „neobaveštenih“, ismevajući njihova zastarela slavlja. U većini zemalja je običaj da su smicalice i šale dozvoljene samo do dvanaest popodne.