Zdravstveni centar Vranje uključio se u kampanju obeležavanja Međunarodnog meseca borbe protiv raka dojke organizovanjem edukativnih skupova, uz podelu flajera, zdravstveno-edukativnog propagandnog materijala, gostovanjem lekara u brojnim emisijama i realizacijom priloga u lokalnim i nacionalnim medijima.
Za nacionalnu televiziju RTS, u sklopu kampanje koju organizuju ta medijska kuća i Ministarstvo zdravlja, dr Vukašin Antić, specijalista hirurgije u Zdravstvenom centru Vranje, izjavio je da "predupređenje bolesti, kroz redovne preventivne preglede, predstavlja najbolju prevenciju.
- To se odnosi na tri vrste kancera - rak dojke, rak debelog creva i rak grlića materice.
Kada je rak dojke u pitanju, obavezan je samopregled dojki, jedanput mesečno za sve žene starosti 20 godina i nadalje.
Svaka žena treba da prati svaku promenu na svom telu i na dojkama.
Ultrazvuk dojke je obavezan posle tridesete godine, barem jedanput ili dva puta godišnje, posle 45-te godine jedanput godišnje žena treba da uradi mamografski pregled.
Sve ovo se odnosi na zdrave žene - istakao je Antić.
On je posebno naglasio da dodatna dijagnostika ne isključuje samopregled dojki.
- Od samopregleda dojki se ne odričemo - kategoričan je doktor Antić.
Više od 90 odsto bolesnica s rakom dojke može se izlečiti ako se dijagnoza postavi u početnom stadijumu i ispravno leči.
Petogodišnje preživljavanje je u tom slučaju iznosi oko 95 odsto.
Cilj obeležavanja Međunarodnog meseca borbe protiv raka dojke je podstaći žene da se redovno javljaju na preventivne preglede, jer je to najbolji način da se bolest dijagnostikuje na vreme, a samim tim poveća i stepen izlečenja.
Rak dojke čini vodeći uzrok oboljevanja i umiranja od malignih bolesti u ženskoj populaciji širom sveta. To je najčešći rak kod žena, kako u razvijenim tako i u manje razvijenim delovima sveta.
Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, u svetu se godišnje registruje oko 1.670.000 hiljada žena obolelelih od ove bolesti, a oko 522.000 žena umre od ove bolesti svake godine.
Ova bolest preti sve većem broju žena, a tome doprinosi mala informisanost i neredovni pregledi.
Opasnost od raka dojke je povećana kod žena koje su imale prvu menstruaciju pre 12. godine, koje su imale menopauzu pre 50. godine, koje nisu rodile ili su rodile posle 30. godine, u kojih je kod biopsije dojke nađen poremećaj normalnih struktura ćelija, koje su operisane zbog raka jedne dojke, ako je u porodici neko od bliskih srodnika imao rak dojke.
Nephodno je da žene budu svesne značaja prevencije kada je ova bolest u pitanju, a prevencija podrazumeva redovne samopreglede, redovne preglede kod lekara, reagovanje na svaku uočenu promenu na dojkama i zdrav život - izbegavanje stresa, zdravu ishranu i bavljenje fizičkim aktivnostima.