Kad sednem da pišem, kad me uhvati taj stvaralački zanos, to je zaista najmirniji i najispunjeniji osećaj ikada, iako možda postoji neki jači nadražaj u prirodi, ali taj mir kad se piše iznova me podseti zašto u stvari pišem, rekla je Aleksandra Jovanović, dramaturškinja i književnica, koja se publici u rodnom Vranju predstavila druge večeri Književne kolonije, zajedno sa lokalnim pesnikom Stevanom Miloševićem.
"Susreti sa decom mi služe da čujem šta oni misle.
Namam šta njima da pričam o knjizi koju sam napisala.
Ili su je pročitali ili nisu.
Ako ih nešto zanima, oni će pitati.
Prvenstveno sam ja tu došla da njih čujem", rekla je Jovanović.
Smrt i seksualnost su dve najčešće tabu teme u književnosti za decu, mada ja te tabue ne podržavam.
I sama se bavim temom smrti u romanu Crna ptica.
Mnogi su mi rekli da je to hrabro što sam u knjizi za decu i mlade pisala o smrti, ali smatram da je smrt toliko prirodna stvar, svakodnevno se dešava u najrazličitijim oblicima.
Meni je to bilo zbunjujuće - kao da je sad to nešto hrabro kad se dešava svima i posmatramo smrt svaki dan.
S druge strane, samoobjašnjavajuće je zašto se dešavaju cenzure u vezi sa temom seksualnosti, prikrivaju se neke informacije do kojih će deca i mladi svakako doći.
Što onda ne bi došli do toga kroz neku dobru priču, film ili predstavu umesto da sami to sve istražuju bez nadzora, tako da sve to meni deluje malo licemerno", rekla je Jovanović.
"Svetovi u nama mnogo su bitniji od sveta koji nas okružuje i to treba negovati", kazao je pesnik Stevan Milošević.
I on smatra da su tabui u književnosti neprihvatljivi, ali i da je vrlo bitan pristup, odnosno kako neko obrađuje tabu temu.
"Treba sa decom razgovarati o svemu, pa i o tabu temama kroz knjigu", rekao je Milošević.
On je dodao da se prilikom pisanja poezije za decu vrlo često služi humorom, a kada je reč o prozi prikazuje još mnogo toga od života koji nas okružuje.
Govoreći o spojivosti dramaturškog i spisateljskog posla, Aleksandra Jovanović je rekla da je vezanost nje same za svoje tekstove dovela do kršenja nekih pravila.
Aleksandra Jovanović je dodala da ne piše baš za najmlađu publiku, već za nešto stariju decu i tinejdžere.
Za publiku kojoj se obraća imala je i jednu poruku.
Milošević je na kraju deci i mladima poručio da "u većoj meri grade svet u sebi".
"Da se bave sobom iznutra, ne samo onim šta se nosi, gde se ide i putuje.
Prave se selfiji sa spoljašnjom, možda bi bilo dobro i da se prave selfiji sa unutrašnjom slikom", rekao je Milošević.
Književna kolonija nastaviće se u sredu kada će od 19 časova u svečanoj sali Gimnazije Bora Stanković biti predstavljena knjiga Zapisi iz Makedonije, autora Milutina Stančića.
O knjizi će govoriti prof. dr Goran Maksimović sa Filozofskog fakulteta u Nišu.
Profil
Aleksandra Jovanović rođena je 1996. godine u Vranju. U rodnom gradu završila je osnovnu školu i Gimnaziju Bora Stanković. Nakon toga je upisala Fakultet dramskih umetnosti u Beogradu, gde je diplomirala i masterirala dramaturgiju. Trenutno je na doktorskim studijama. Kao dramaturškinja radila je na više pozorišnih predstava, a kao scenaristkinja na kratkometražnom filmu Krotki i Vodi me gde god, te na televizijskim serijama Sinđelići, Urgentni centar, Tajne vinove loze, Blok 27, Supernova. Njena knjiga poezije ”Prsti u psećem krznu” bila je u užem izboru za Nagradu Biljana Jovanović. Autorka je višestruko nagrađivanih romana za mlade Crna ptica i Petra je stvarno otišla, u izdanju Kreativnog centra, kao i zbirki pesama Jagma (Nagrada Mladi Dis, 2020) i Prsti u psećem krznu. Njen roman prvenac Crna ptica svrstan je među 200 najboljih romana za decu u svetu u 2021. godini prema izboru izdavača kataloga The White ravens i publikacije International Youth Library. Po tom romanu je u Pozorištu Bora Stanković u Vranju, po njenoj dramatizaciji, u junu 2022. premijerno izvedena istoimena predstava u režiji Marije Mladenović. Njena dela prevođena su na engleski i makedonski jezik. Živi i radi u Beogradu.
Stevan Milošević rođen je 1987. godine u Vranju. Diplomirao je na Pedagoškom fakultetu. Predaje versku nastavu u Gimnaziji Bora Stanković. Tokom profesionalne karijere bio je organizator brojnih izložbi[2], predstava, revija filmova, književnih večeri, ali i radionica za decu i mlade.[3] Svoje radove objavljuje u raznim književnim časopisima u zemlji i inostranstvu. Milošević je nagrađivan u oblasti književnosti za decu i odrasle. Učesnik je mnogobrojnih književnih festivala. Objavio je zbirke pesama za decu ”Legenda o leptirovom srcu” i ”Aždaja napušta bajku” (izdavačka kuća Pčelica), te knjigu pesama za odrasle „Poetska mikrofonija“ (Prometej). Napisao je i zbirku poezije za decu ”Pisma iz Verzuniuma” (Pčelica, 2023).Prevođen je na engleski i portugalski jezik. Redovni je član Matice srpske u Novom Sadu od 2022. godine. Za đake organizuje književne radionice.