Vranje konačno dobija merače za opasne PM čestice u vazduhu

Gradska uprava u Vranju planira nabavku merača vrednog oko 17.000 evra, koji će pokazivati koncentraciju opasnih PM čestica, zagađivača vazduha čije se prisustvo do sada nije merilo, piše portal Slobodna reč.

To je, kako se navodi, uticalo da većina izveštaja o kvalitetu vazduha u Vranju nije ukazivala na opasna zagađenja.

Dugoročna izloženost PM česticama, koje se u Vranju zvanično ne mere, ne dovodi samo do problema sa disajnim organima, već doprinosi srčanim i moždanim udarima, oboljevanju od raka kao i pogoršanju stanja kod dijabetičara.

Nabavku ovih merača, „kad se steknu uslovi“, najavio je 2020. godine tadašnji gradski većnik Slavoljub Stojmenović.

Četiri godine kasnije, informacija o nabavci uređaja za merenje PM čestica nalazi se u novim izmenama Plana javnih nabavki Gradske uprave.

Tako je predviđeno da se za „uređaj za merenje PM čestica – sekvencijalni sempler – uzorkivač suspendovanih čestica“ izdvoji 1,95 miliona dinara (1.950.000), a radi se o okvirnom sporazumu sa jednim privrednim subjektom.

Podsećanja radi, u Vranju se i dalje sistemski ne meri zagađenje vazduha takozvanim PM česticama, koje mnogi nazivaju tihe ubice.

Na nekoliko lokacija u gradu ima alternativnih rešenja, ali rezultati sa tih merača ne ulaze u državnu mrežu i statistiku, te je, dok na njima postoje podaci o ekstremnom zagađenju, u izveštajima Zavoda za javno zdravlje Vranje, sve u redu, a Vranje je godinama na zvaničnoj listi gradova sa, navodno, odličnim kvalitetom vazduha.

Kako je za vranjski portal ranije objasnila doktor fizičke hemije prof. dr Svetlana Stanišić, gasovi ili čestice, koji se označavaju sa PM i zagađujuće su materije, u zavisnosti od toga koliki je prečnik imaju, mogu biti manje manje (PM2,5) ili veće (PM10).

Kako je objasnila, ove čestice, između ostalog, sadrže i kancerogene materije.

Dugoročna izloženost česticama dovodi do kardiovaskularnih i malignih bolesti, ubrzava proces nakupljanja masti u krvnim sudovima i povećava sistematsku zapaljensku reakciju.

„To praktično znači da zagađenje vazduha ne utiče samo na plućne bolesti, kao što bi većina ljudi pomislila već doprinosi srčanim i moždanim udarima, oboljevanju od raka kao i pogoršanju stanja kod dijabetičara“, rekla je prof. dr Stanišić.

Postoje izvori zagađenja koji su aktivni tokom cele godine, ali je od oktobra do marta koncentracija čestica u vazduhu najveća, zbog grejanja i meteoroloških uslova.

Najnovije vesti