Jelena Ivetić iz Vranja, koja dugi niz godina radi kao organizatorka programa u Šabačkom pozorištu, dobila je otkaz na poslu, a veći deo kolektiva tog teatra nagađa da je to navodno učinjeno zbog podrške studentskim zahtevima.
Ovim povodom oglasio se sindikat Pozorišta Bora Stanković u Vranju, čiji je deo glumačkog ansambla Ivetićeva nekada bila.
"Vranje daje punu podršku zahtevima kolega iz Šabačkog pozorišta za momentalno povlačenje nezakonite izmene sistematizacije radnih mesta, kojom se gase pojedina radna mesta naših kolega.
Živimo u vremenu u kome je zakon suspendovan, a zaposleni u pozorištima širom Srbije nalaze se ispod svake lestvice poštovanja.
Zbog svega što se desilo izražavamo poštovanje kolektivu Šabačkog pozorišta, koji je ustao u odbranu radnih prava zaposlenih.
Najoštrije osuđujemo svaki vid nepoštovanja zakona i propisa Republike Srbije i radnih prava svih zaposlenih u kulturi, njihov težak materijalni položaj i nepoštovanje njihovog rada i značaja u društvu.
UDUS: Da se poništi zaključak osnivača
Udruženje dramskih umetnika Srbije, reprezentativno udruženje u kulturi, podržalo je sve zahteve zaposlenih u Šabačkom pozorištu, upućenih osnivaču Šabačkog pozorišta 8. februara 2025. godine.
"Tražimo od osnivača pozorišta da poništi zaključak kojim je data saglasnost na pravilnik o sistematizaciji s obzirom da nije poštovana procedura za njegovo donošenje. Pozivamo gradonačelnika Šapca, upravni odbor i v.d. direktora Šabačkog pozorišta da hitno ponište pravilnik i rešenje o otkazu koje je proisteklo iz njega. Udruženje dramskih umetnika Srbije zahteva od nadležnih - uprave i osnivača Šabačkog pozorišta - da što pre ispune zahteve članova kolektiva Šabačkog pozorišta. Podsećamo da na dramskim stvaraocima, koji najbolje poznaju suštinu pozorišta, način i preduslove njegovog pravilnog funkcionisanja, počiva delatnost pozorišta, te da njihovo mišljenje u pozorištu ne može i ne sme biti ignorisano. Udruženje dramskih umetnika Srbije je najstarije i najbrojnije udruženje koje okuplja dramske umetnike, stručnjake i saradnike, čije profesije reprezentuju umetničke, odnosno stručne profile u oblasti scenskog stvaralaštva, a koje je osnovano i deluje sa ciljem razvoja i unapređenja dramske umetnosti i pozorišnog stvaralaštva i zaštite profesionalnih interesa članova. S tim u vezi pozivamo sve kolege, članove Udruženja, na solidarnost i uzajamnu podršku", navodi se u otvorenom pismu koje je u ime predsedništva Udruženja dramskih umetnika Srbije potpisao predsednik Nebojša Dugalić.
U ovim izazovnim vremenima zajedništvo, solidarnost i humanost su od presudnog značąja.
Samo zajedničkim snagama možemo prevazići ovo obesmišljavanje i ponižavanje naše profesije.
Saosećamo sa kolegama šabačkog pozorišta.
Niste sami u ovoj borbi.
Pozivamo i druge institucije kulture, sindikalne organizacije i sve kolege da se pridruže podršci", navode iz sindikata vranjskog teatra.
Reakcija kolektiva Šabačkog teatra
Veći deo kolektiva Šabačkog pozorišta zahteva "da se hitno poništi rešenje o otkazu", jer smatraju da je otkaz "jedna od mnogih direktnih posledica javne podrške studentima u blokadama".
Njihovo obraćanje objavljujemo u celini.
„Mi, dolepotpisani članovi kolektiva Šabačkog pozorišta tražimo od osnivača Šabačkog pozorišta:
1. Hitno poništavanje izmena Pravilnika o sistematizaciji poslova Šabačkog pozorišta donetih mimo zakona 6. februara 2025.
2. Hitno poništavanje rešenja o otkazu ugovora o radu na neodređeno vreme naše koleginice Jelene Ivetić, raspoređene na radnom mestu “organizator programa” i njeno vraćanje na isto radno mesto.
3. Razrešenje v.d. direktora Aleksandre Delić.
U obrazloženju ovih zahteva, podseća se da su 7. februara na oglasnoj tabli Šabačkog pozorišta objavljene izmene Pravilnika o sistematizaciji i da ih je pisanim zaključkom prihvatio gradonačelnik grada Šapca Aleksandar Pajić.
„Izmene nikome od zaposlenih nisu najavljene, kao ni članovima Upravnog odbora pozorišta. Takođe, suprotno posebnom kolektivnom ugovoru, nije zatraženo mišljenje reprezentativnog sindikata. Bez obrazloženja izmene su stupile na snagu narednog dana od dana objavljivanja na oglasnoj tabli, umesto osam dana nakon objavljivanja. Ovim izmenama je obrisano radno mesto organizatora programa i nekoliko sati nakon objavljivanja, koleginica Jelena Ivetić dobila je rešenje o otkazu, bez ikakvog prethodnog upozorenja. Istim izmenama uklonjena su radna mesta jednog dekoratera, garderobera i krojača. Iako ta radna mesta nisu bila popunjena, ovim se ukida mogućnost zapošljavanja novih radnika i povećava obim posla postojećim. Takođe, predviđena su nova radna mesta – dramaturga i scenografa. Naše pozorište nikada nije imalo zaposlene na ovim radnim mestima", ističe se u obrazloženju koje se deli na društvenim mrežama.
Dolepotpisani članovi članovi Šabačkog pozorišta smatraju i da su radna mesta dramaturga i scenografa nepotrebna, u trenutku kada se smanjuje broj zaposlenih u opštem i tehničkom sektoru, kao i glumačkom ansamblu.
„Smatramo da je ova situacija jedna od mnogih direktnih posledica naše javne podrške studentskim protestima. Od kada smo javno dali podršku studentskim zahtevima, rad na produkcijama je opstruiran, a komunikacija između uprave i zaposlenih postala je neprimerena. Zbog ovoga, pritisaka na zaposlene, donošenja akata mimo propisa i opstruiranja rada, smatramo opravdanim i treći zahtev“, naveli su čanovi kolektiva Šabačkog pozorišta.
Dodali su da su otkaz koleginici i izmene sistematizacije doneti i sprovedeni "preko noći", te da zbog toga smatraju da moraju odmah na ovaj način da reaguju i pozovu gradonačelnika, upravni odbor i v.d. direktora da prihvate njihove zahteve kako bi rešili ovaj trenutni problem. Članovi kolektiva Šabačkog pozorišta, naveli su i to da su svesni da postoje mnogo veći problemi koji ugrožavaju postojanje njihove pozorišne kuće kao što su: konstantno smanjenje budžeta, ukidanje sopstvenih prihoda, smanjenje broja zaposlenih, nedovoljan broj zaopslenih za trenutne potrebe produkcije, nedosledno sprovođenje uvećanja koeficijenata za 8 odsto, odustajanje od prošlogodišnjeg dogovora Vlade i reprezentativnih sindikata o povećanju osnovice za 13 odsto, velikog jaza u platama između sektora, nemogućnost angažovanja spoljnih saradnika, organizovanja gostovanja… Ipak, kako navode, jasno im je da te probleme moraju da rešavaju jedan po jedan, te da i ovim pozivaju nadležne da ih saslušaju i pomognu u tome pošto reše ova tri trenutna problema koji onemogućavaju njihov rad.
Ovaj piani dokument potpisali su zaposleni Miloš Vojnović, Vladimir Milojević, Luka Popović, Kosta Pavlović, Strahinja Barović, Aneta Tomašević, Kristina Karić, Dušan Simić, Sonja Milojević, Siniša Maksimović, Slađana Pajčić, Aleksandra Ristić, Deana Kostić, Mirjana Neziri, Slobodan Petranović, Danijela Dragojević, Dragana Radojević, Veljko Eraković, Ljubiša Barović, Gordana Barović, Jelica Despotović.
Na društvenim mrežama širi se poziv Odbranimo Šabačko, ponedeljak 10. februar u 18 sati, a podrška organizatorki programa i njenim kolegama stigla je sa raznih strana.