Vranjanac napisao knjigu o Džonu Frotingamu, promocija u petak uveče

Promocija knjige "Džon V. Frotingam - zaboravljeni srpski dobrotvor", autora Tomislava Simonovića iz Vranja, biće održana u petak od 20 časova u Domu vojske u Vranju.

Kako je najavljeno, govoriće Dragoljub Kojčić, direktor i glavni urednik Zavoda za udžbenike, Ljubodrag Dimić, akademik i Tomislav Simonović, autor.

Knjigu je objavio Zavod za udžbenike na 580 strana, sa 524 fusnote i 350 dragocenih fotografija, pisama, svedočanstava.

Simonović, inače diplomirani hemičar iz Vranja, godinama je istraživao život i delo Frotingama.

Nudi na uvid višedecenijski humanitarni rad zaboravljenog, najvećeg srpskog dobrotvora.

Simonović je u knijzi posebno obradio Frotingamov boravak u Vranju, na otvaranju Srpsko-amerikanskog doma za srpsku ratnu siročad.

U okviru promocije u Domu vojske biće priređena izložba fotografija iz lične arhive Frotingama pod nazivom "Pamtimo dobrotvora".

Organizatori su Zavod za udžbenike i Fondacija "Džon Frotingam".

PROFIL

Veliki srpski dobrotvor, Džon V. Frotingam (1878-1935) bio je američki bogataš i filantrop koji je od početka Prvog svetskog rata pa do svoje smrti 1935. godine koristio sopstveni uticaj i novac da pomogne ratom uništenoj Srbiji. Značajan je za istoriju srpskog naroda u prvim decenijama 20. veka, ali je dugo bio izgubljen za istoričare. Počeo je da pomaže Srbiji za vreme Balkanskih ratova. Posle Cerske i Kolubarske bitke Srbiji je poslao prvu ratnu bolnicu sa 250 kreveta, sa hirurškim i medicinskim materijalom u vrednosti ondašnjih 200.000 dolara. Frotingam je posredstvom Jelene Lozanić, ćerke Sime Lozanića, s kojom se kasnije oženio, i jeromonaha Nikolaja Velimirovića, upoznao Mihajla Pupina, Pavla Hadži Pavlovića, predsednicu udruženja Srpska žena Darinku Grujić i druge viđenije članove srpske zajednice u SAD. Posredstvom Darinke Grujić sagledao je prilike u kojima živi srpski narod i zainteresovao se za načine zbrinjavanja ratnih siročadi. Okupacija Srbije poremetila je njegove planove za izgradnju domova za ratnu siročad. Srpsku ratnu siročad 1917. smestio je u privremene domove u Nici i u drugim francuskim gradovima. Sa Nikolom Pašićem stigao je na Krf gde je upoznao kralja Petra, Aleksandra Karađorđevića, Stepu Stepanovića, Živojina Mišića...

Najnovije vesti

Branko Ružić. Foto Vranje news SPS suspendovao Branka Ružića »

Vranje/Beograd - Socijalistička partija Srbije (SPS) suspendovala je Branka Ružića, potpredsednika te stranke i člana Iz...