Dr Dejan Antić, profesor iz Vranja koji predaje na Filozofskom fakultetu u Nišu, ovogodišnji je dobitnik Oktobarske nagrade, najvišeg priznanja opštine Bojnik.
Nagrada mu je uručena na svečanoj sednici skupštine te opštine, koja je održana u sali bojničkog Doma kulture.
Prema odluci Skupštine opštine Bojnik, Antiću je najviše opštinsko priznanje dodeljeno kao znak zahvalnosti "za nemerljiv doprinos promociji opštine Bojnik i njene istorije, te aktivnog rada na očuvanju kulturno-istorijskog nasleđa juga Srbije".
Antić se nalazio na čelu ekspertske radne grupe koja je izradila predlog ustanovljenja novog datuma Dana opštine Bojnik.
Na predlog stručnog tima, kojeg je predvodio vranjski profesor, Skupština opštine Bojnik prihvatila je dan oslobođenja pustorečkog kraja u Prvom svetskom ratu 7. oktobar za Dan opštine.
Priznanje Antiću, kao i najviša društvena priznanja i nagrade opštine Bojnik pravnim licima i istaknutim pojedincima za životno delo, pojedinačna i zajednička dostignuća u oblasti privrede i društvenih delatnosti uručio je predsednik opštine Bojnik Nebojša Nenadović.
Obraćajući se prisutnima, Nenadović je rekao da je "doprinos profesora Antića u promovisanju opštine Bojnik, kao i u proučavanju i popularizaciji istorijske istine o savremenoj prošlosti Puste reke i juga Srbije nemerljiv, zbog čega mu se opština zahvaljuje Oktobarskom nagradom kao najvišim opštinskim priznanjem“.
Predsednik opštine je izrazio očekivanja da će Oktobarska nagrada biti još jači podstrek Antiću da i u budućnosti nastavi da radi za dobrobit opštine Bojnik, Jablaničkog okruga i juga Srbije u celini.
U svojoj dosadašnjoj naučnoj karijeri profesor Antić se bavio pitanjem stradanja civilnog stanovništva Srbije u Prvom svetskom ratu.
Detaljnu pažnju u istraživačkom radu posvetio je razotkrivanju, analizi i posledicama okupacionog terora na jugu centralne Srbije (1915-1918), sa akcentom na delovanje bugarskih okupacionih trupa na tlu pustorečkog, jablaničkog, vranjskog i topličkog kraja.
Podsećanja radi, Antić je prošlogodišnji laureat Oktobarske nagrade Leskovca, najvišeg priznanja tog grada.
Pre tri godine dobio je Javno prznanje 31. januar, koje dodeljuje grad Vranje.
Nedavno je izabran za predsednika Regionalnog odbora Južna Srbija - Saveza potomaka ratnika oslobodilačkih ratova Srbije.
PROFIL
Doc. dr Dejan Antić rođen je 1987. godine u Vranju. Gimnaziju Bora Stanković završio je 2006. godine, a na studijskoj grupi za istoriju Filozofskog fakulteta u Nišu diplomirao 2010. godine. Master akademske studije završio je 2012. godine, a školske 2012/2013. godine upisao doktorske akademske studije istorije na Filozofskom fakultetu u Nišu. Doktorsku disertaciju odbranio je 2017. godine. Tokom 2011. godine radio je kao demonstrator na Osnovnim akademskim studijama istorije Filozofskog fakulteta u Nišu. Posao saradnika u nastavi obavljao je 2012. godine. Dva puta je biran za asistenta, 2013. i 2016. godine. U zvanje docenta izabran je 2018. godine. Na Filozofskom fakultetu u Nišu izvodi nastavu na svim nivoima studija na predmetima Savremena istorija srpskog naroda I, Savremena istorija srpskog naroda II, Balkanski ratovi, Politički, društveni i kulturni život Srba u moderno doba, Uvod u istorijske studije sa metodologijom, Metodika nastave istorije, Metodička praksa, Žena u Srbiji za vreme Svetskog rata 1914-1918, Stvaranje Republike Srpske, Moderna politička istorija Srbije, Srbi u Osmanskom carstvu u 19 veku, Metodologija naučno-istraživačkog rada. Oblasti interesovanja su mu politička istorija južnih srpskih krajeva, Veliki rat, istorija bankarstva u Jugoslaviji, srpsko-bugarski odnosi u XX veku, makedonsko pitanje, istorija štampe u XX veku, VMRO itd. Predsednik je Regionalnog odbora Južna Srbija - Saveza potomaka ratnika oslobodilačkih ratova Srbije.