U okviru obeležavanja globalne kampanje 16. Dana aktivizma i Narandžaste kampanje UN, aktivistkinje SOS telefona i članice Kutka za devojke Vranje, koji funkcionišu u okviru Odbora za ljudska prava u Vranju, prisustvovale su početkom decembra tradicionalnom dobrotvornom bazaru u hotelu Hyaat regency u Beogradu.
Bazar je organizovao Međunarodni klub žena (International Women's Club - IWC) Beograd, neprofitna organizacija koju čine članice iz oko 40 zemalja.
Članice IWC-a su dame iz diplomatske i poslovne zajednice, privremeno smeštene u Beogradu, i meštanke istog profila sa iskustvom članstva u sličnim klubovima iz inostranstva.
Christina Czettl, šef dobrotvornog odbora IWC-a, rekla je "da su prošle godine prikupili 36.000 evra na bazaru".
Tim novcem finansiramo projekte koji se bave pitanjima kao što su rodno zasnovano nasilje, ekstremno siromaštvo i nejednakost.
Uz vašu pomoć, želimo da ostvarimo još veći uticaj ove godine, jer od 2016. godine, nismo imali ovoliko prijava za finansiranje.
Tema osnaživanja žena je aktuelnija nego ikad i ponosni smo što podržavamo inicijative koje podižu žene u srpskim zajednicama", dodala je Czettl.
Suzana Antić Ristić, iz vranjskog Odbora za ljudska prava, kaže za Vranje news da je interesovanje bilo veliko.
"Ovo je prilika da i mi učimo od drugih, ali i da makar skromnim doprinosom učestvujemo u važnom dobročinstvu.
Za naš tim devojka i žena su ovakve aktivnosti vredne zbog prilike da učimo i razvijamo solidarnost.
Da negujemo razumevanje i brigu o drugima kojima podrška i pomoć daju snagu za dalji život", rekla je Antić-Ristić.
Vranjske aktivistkinje pridružile su se dobrotvorima i na kreativnim radionicama izradile 50 bedževa i 30 zastavica sa logoom IWC Beograde, koje su uručile Cristini Czettl iz austrijske ambasade.
"Izradu poklona i putovanje tima SOS Telefona i Kutka Vranje na ovaj bazar realizovale smo kroz ovogodišnju podršku u okviru projekta Tišina jednom mora da pukne", dodala je Antić-Ristić.
Na bazaru je učestvovalo 25 ambasada, koje su predstavile svoju kulturu i gastronomiju, kao i mnoge domaće i strane poznate kompanije.
Bio je organizovan i dečji kutak, koji je bio namenjen najmlađim posetiocima.
Svaka prodata karta, svaka kupljena tombola i svaki kupljeni artikl ide direktno za podršku odabranim srpskim nevladinim organizacijama koje su fokusirane na osnaživanje ugroženih žena.
SOS telefon je dostupan ženama već dvadeset dve godine (od 2002. godine) i organizuje usluge u skladu sa međunarodnim standardima – besplatno, anonimno i u poverljivoj formi.
SOS Kutak za devojke je program Odbora za ljudska prava Vranje, osnovan 2017. godine sa ciljem vršnjačkog pristupa u prevenciji i zaštiti od rodno zasnovanog, partnerskog i porodičnog nasilja, kao i odgovora na sve probleme i potrebe devojaka.