„Ne samo da volim da čitam knjige, ja sa knjigama volim da pričam, volim da stvaram svetove i potencijalna rešenja za ono što se nudilo u knjizi i od malena sam provodila mnogo vremena u interakciji sa knjigom“, rekla je u Vranju dr Vanja Bokun Popović, doktor psihologije i master pedagogije, autorka nekoliko književnih dela i jedan od predavača o temi Književnost kao lek u organizaciji Biblioteke Bora Stanković.
Bokun i Sanja Telebak su, u interakciji sa vranjskom čitalačkom publikom, pokušale da objasne kako književnost utiče na naše mentalno zdravlje, smanjenje stresa i zašto književnost ima jednu od najznačajnijih uloga kroz vekove i civilizacije.
Otvorena je i rasprava o tome „zašto svi nemaju osetljivost, ni afinitet za darove koje nosi književnost i šta raditi ako smo jedini u okruženju koji volimo lepe stvari“.
„U periodu lične depresije, primetila sam da mi se, što sam više vremena provodila sa piscima koji mi jako znače - govorim o sposobnosti pisane reči da kroz određenu ritmiku, poentu i značenje, menja ritam daha – promenio metabolizam i stanje u kome se nalazim.
Ja sam se tada navukla na knjige.
Počelo je postepeno, vrlo prirodno menjanje mog života.
Istražujući literaturu i pisce koji me veoma interesuju, osetila sam da, kada sam sa knjigama, sveskama i olovkama i u ambijentu koji mi prija, da moje depresije nema, da nije prisutna.
To mi je bilo fascinantno i jednostavno sam pratila taj osećaj“, rekla je Bokun Popović.
Sanja Telebak kazala je da ima sličnu životnu priču kao Bokun Popović.
Bokun je iz Sarajeva, a ona iz Mostara.
Telebak je izdavač i vlasnik autorskih prava za knjigu Umetnost kontemplacije (Nežni put do celovitosti i blagostanja) Ričarda Rada.
„Ričard Rad, mistik i poeta, lutao je svetom, išao, istraživao sve moguće religije.
Napisao je potom jednu veliku knjigu, koja se zove Genski ključevi.
Tu je povezao da se u našoj DNK, u samim genima kriju kodovi koji se otključavaju kroz kontemplaciju, pa su to kasnije dokazali i epigenetičari.
I da na nas i našu DNK utiče sve - i hrana koju jedemo, ljudi sa kojima se družimo, mirisi koje udišemo, knjige koje čitamo.
Sve to slušaju naše ćelije, na osnovu toga luče određene proteine i ti proteini podižu ili spuštaju našu vibraciju.
U zavisnosti od toga, mi ćemo biti ili srećni i zadovoljni ili ćemo da idemo u bolest“, rekla je Telebak.
Ovo neobično druženje dve dame sa vranjskom publikom organizovala je Biblioteka Bora Stanković u Vranju.
Profil
Dr Vanja Bokun Popović doktor je psihologije i master pedagogije. Autor je nekoliko knjiga, preko 100 programa ličnog razvoja i redovni je dopisnik za medije u regionu. U svom stručnom radu kombinuje dokazane naučne modele, neurobiološke zakonitosti psihoterapeutske principe sa književnošću, umetnošću i muzikom, sa ciljem ostvarivanja dublje integrisanosti uma i tela.
Sanja Telebak izdavač i vlasnik autorskih prava za knjigu Umetnost kontemplacije (Nežni put do celovitosti i blagostanja) autora Ričarda Rada. Sebe naziva gene keys konsultantom, koji kroz jedinstveni spoj astrologije, numerologije, mindset-a, futuring-a i drugih znanja usmerava ljude ka spoznaji životne svrhe, isceljenja, zdravih odnosa, pravih izbora i celovitom, ispunjenom životu.