Vranje - Nova fiskulturna sala u OŠ Branko Radičević u Bujanovcu se raspada i potpuno je van upotrebe samo pola godine nakon što je škola dobila upotrebnu dozvolu i puštena u rad nakon dve i po godine rekonstrukcije, pišu Bujanovačke.
Parket u sali je podignut i učenici je ne koriste već tri nedelje.
Posao rekonstrukcije sportske sale, vredan 150 miliona dinara, dobila je novosadska firma GAT kao deo druge faze rekonstrukcije.
To nije jedini nedostatak u rekonstruisanoj školi, već postoji spisak problema koji treba da se reše, piše ovaj portal.
Jedan je već rešen – zamenjena su velika stakla na vratima i u hodnicima posle novosadske tragedije 1. novembra 2024, i nakon što jedan učenik, samo pukom srećom, nije stradao.
"Ispostavilo se, naime, da je izvođač postavio obična stakla, a ne propisana sa folijom, pa se neko naknadno dosetio da otkloni ovaj problem", pišu Bujanovačke.
Glavni izvođač radova u prvoj fazi rekonstrukcije je preševski Vijator, koji je odgovoran za staklo.
GAT je dobio posao druge faze rekonstrukcije: fiskulturnu salu, sportske terene i parterno uređenje.
Fiskulturna sala se, kao što se može videti na fotografiji, raspada.
Svako ko prođe pored škole može primetiti da su sportski tereni asfaltirani, ali da nema mobilijara poput koševa, golova i slično.
Gordana Zlatković, direktorka OŠ Branko Radičević, priznaje da su fiskulturna sala i stakla „samo deo nedostataka“ u školi čija je rekonstrukcija koštala 4,38 miliona evra, a finansirala je Nemačka preko svoje Razvojne KFW banke.
Ambasadorka ove zemlje i zvanično je novembra prošle godine otvorila školu.
"Parket u sali je, na nekim mestima, podignut još početkom godine.
Na naše reagovanje da nije bezbedno izvođenje nastave u takvim uslovima, posebno poslednjih nekoliko nedelja, izvođač radova je došao i sada se podiže parket i radi saniranje", rekla je Zlatković za Bujanovačke.
Postoje nagađanja da betonska podloga, koju je izvođač postavio, navodno nije dobro osušena i da, zbog toga, parket povlači vlagu.
Ako je za utehu, prema njenim rečima, radnici u sali rade do kasno u noć, i navodno bi trebalo da posao okončaju do kraja nedelje.
„Reklamacioni period je dve godine i na nama je da reagujemo ako uočimo nedostatke, da obavestimo izvođača radova i sve ugovorene strane koje su potpisale ugovor.
Oni su obavešteni, kao i Ministarstvo za javna ulaganja“, kaže Zlatkovićeva.
Na pitanje da li su u školi uočeni još neki nedostaci, direktorka odgovara potvrdno. Na ovom mestu je, januara 2024, pao deo plafona.
„Imamo mi spisak nedostataka koji smo uputili svim službama.
Obavešteni su lokalna samouprava i Ministarstvo za javna ulaganja.
Recimo, ulazi nisu dobro odrađeni, na nekim mestima se na ulazu zadržava voda.
Na moje insistiranje uradili su nadstrešnicu, ali je ona ostala kratka za metar i po i sada ponovo insistiram na tome da se to produži.
Tu su pločice glatke, može doći do toga da se neko oklizne i povredi, a bezbednost dece je na prvom mestu“, ističe Zlatković.
Pored ovoga, dodaje, prostor na đačkom ulazu nije pokriven pločicama, nego je ostao samo beton, pa se unosi unutra, prlja se škola.
Takođe, pumpe za vodu su jako slabe.
Podsećanja radi, OŠ Branko Radičević u Bujanovcu dobila je upotrebnu dozvolu par dana pre početka školske godine.
Škola se renovirala od januara 2022. godine, kada su đaci i nastavnici preseljeni u druge škole gde se nastava odvijala sa časovima skraćenim na trideset minuta.