Piše: Radoman Irić
Ne može čovek da veruje kako je, pre dve godine, jedan veliki i važan događaj ne samo za Vranje, promakao oku javnosti.
Da, pre dve godine, 28. novembra 2022. godine, javnosti je predstavljena blaga vredna knjiga/monografija jednostavnog naziva Vranjska pesma (vidi fotografiju naslovne strane).
Zašto ovako bombasta najava – blaga vredna knjiga?
Među koricama ove knjige formata 20x20 cm, na 160 stranica, štampani su tekstovi sa notnim zapisima čak 72 pesme iz Vranja i vranjskog kraja.
Prisetimo se...
Vranjska gradska pesma upisana je u Nacionalni registar nematerijalnog kulturnog nasleđa Srbije, koji se vodi u beogradskom Etnografskom muzeju.
Neke od tih pesama smo već zaboravili, ali je, zahvaljujući izdavaču i ekipi stručnjaka koji su radili na ovom projektu, ostao trajan trag o jednom važnom segmentu našeg kulturnog identiteta.
I sada pitanje na koje će, zanemarljivo mali broj čitalaca, dati tačan odgovor: znate li ko je, i kojom povodom, Vranju i vranjskom kraju, darivao ovo izdavačko bogatstvo?
Ovaj projekt darivao nam je Radosav Rašić novembra 2022. godine, na 20. rođendan njegove firme – Štamparije Plutos u Vranju.
U ovoj priči, gotovo nestvarno deluje podatak da Rašić za dvadeseti rođendan firme nije napravio kafansku terevenku, kako to rade biznismeni svi do jednog sa ovih prostora.
Umesto ića i pića, umesto kafanskih i drugih šarlatanskih računa, Rašić je generacijama ostavio grandiozno izdavačko delo, koje će nadživeti sve spomenike, bronze i mermere.
S Rašićem zajedno, ovo delo su osmislili vranjski solisti Ivana Tasić Mitić, Branislav Stošić Kace i pokojni virtuoz Slobodan Jovanović.
Notne zapise uradio je profesor muzičkog vaspitanja Saša Ivković Ivko.
Poseban pečat ovom izdavačkom poduhvatu dali su vrsni stručnjaci i stvaraoci – urednica knjige etnomuzikolog Mirjana Drobac i kompozitor, aranžer i instrumentalista Rade Radivojević.
Osim monografije, Rašić je ugostio plejadu muzičkih stvaralaca uz čuju pomoć je, u sali pozorišta, napravio nezaboravno veče Vranjske pesme, kome je posebnu atmosferu dao narodni Orkestar Siniše Vićentijevića iz Beograda.