Promovisana monografija Vesne Petric: Kao da je bilo nekad FOTO/VIDEO

Knjiga Vesne Petric nije samo niz fotografija, tekstova i dokumenata, ona je i intimna, dirljiva priča ispisana srcem, ljubavlju i emocijama", rečeno je na promociji monografije Kao da je bilo nekad, koja je održana u svečanoj sali Gimnazije Bora Stanković u Vranju.

Monografija je izašla iz štampe nedavno, u izdanju Udruženja književnika Vranja (UKV).

Zoran Hamović, urednik izdavačke kuće Clio, rekao je na promociji da je reč o "knjizi izuzetne važnosti".

"Njen značaj nadilazi sve nas koji smo ovde na promociji, zato što predstavlja spomenik jednoj živoj ustanovi kulture - Biblioteci Bora Stanković u Vranju.

Potom, to je i spomenik jednom ja, koje nadilazi značaj jedne ustanove.

I, kao što vidite, sedimo u gimnaziji, to je takođe jedna poruka, jer se nalazimo na mestu gde se rađa budućnost, i čitanja, i onoga što jeste živa kultura", kazao je Hamović.

Reč je o autorki koja je radila više paralelnih poslova, međusobno isprepletenih i prožetih.

Na sebi svojstven način ih je pretvarala u istinsku umetnost, a ljubav je činila "da sve izgleda lako i lepo", navela je tokom promicije recenzentkinja Valentina Zlatanović Marković.

"Retki su ljudi koji se, sa toliko žara poput Vesne, istinski predaju svome poslu koji postaje neodvojivi deo njihovog života.

Nas dve smo započele prijateljstvo družeći se uz poeziju Branka Miljkovića.

Pratila sam Vesnin rad, slušala anegodote o mnogobrojnim književnim događajima i velikim ljudima koje je uspevala da nam približi.

Da je sve ovo stvarno bilo nekad potvrda ste vi, draga publiko, kao i mi koji sedimo sa ove strane i govorimo o knjizi.

Ova monografija je veliko blago za sam grad, biblioteku, publiku u vremenima poremećenog sistema vrednosti.

Ona na momente deluje kao naučna fantastika ili kulturni fenomen", rekla je Zlatanović Marković.

Jedan od najupečatljivijih delova monografije je priča o pokojnom, velikom srpskom piscu Davidu Albahariju i promociji njegovog stvaralaštva u Biblioteci Bora Stanković u Vranju, u vreme kada je ovaj veliki pisac dobio NIN-ovu nagradu.

"Te 1998. godine Albahari je živeo u Kalgariju, u Kanadi.

Mi smo ga pozvali da bude gost biblioteke.

Književno veče je bilo izuzetno posećeno i uz književno veče Svetlane Velmar Janković bilo je najposećeniji kulturni događaj godine u Vranju", prisetila se Vesna Petric.

Žikica Dimitrijević, predsednik Udruženja književnika Vranja (UKV), rekao je na promociji da se ovo udruženje drugi put od svog postojanja prihvatilo da radi knjigu monografskog tipa.

"Ova monografija je velika obaveza za Vesnu Petric, jer je pokazala koliko u svojim deskripcijama ima emocije, književnosti, literarnog, ali nikako patetike.

Čak i kad je ima, ona je umerena, vidljiva samo u naznakama", rekao je Dimitrijević.

Na kraju čitanja ove knjige, rečeno je na promociji, nameće se pitanje - da li je ona samo odrednica za vreme koje je prošlo ili su to ipak osećanja koja nas oblikuju i ostavljaju tragove u nama.

To otkrijte sami, među koricama knjige Vesne Petric.

Najnovije vesti