Obeležavanjem Dana vranjskog teatra i premijerom predstave Ništa nećemo zaboraviti, koju je sa ansamblom Pozorišta Bora Stanković u Vranju režirao Jug Đorđević (po motivima iz romana Vranjanke Vere Cenić), u subotu će početi 43. Borini pozorišni dani, jedan od najznačajnijih takmičarskih festivala u Srbiji.
Predstave iz takmičarskog programa izvodiće se od nedelje 22. oktobra.
Festival od ove godine prvi put ima međunarodni karakter.
U nedelju će početi takmičarski deo festivala kada će na programu biti ostvarenje Kod večite slavine (Momčilo Nastasijević, režija Sonja Petrović), Srpskog narodnog pozorišta i Centra za razvoj vizuelne kulture u Novom Sadu.
U ponedeljak 23. oktobra, druge takmičarske večeri, Novosadsko pozorište Ujvideki sinhaz izvešće predstavu Ričard Treći, koju je po delu Viljema Šekspira režirao Dejan Projkovski.
Treća predstava u takmičarskom programu biće (utorak 24. oktobar) biće Naš razred, Narodnog pozorišta u Beogradu, po tekstu Tadeuša Slobođaneka, a u režiji Tatjana Mandić Rigonat.
Uslediće četvrte takmičarske večeri (sreda 25. oktobar) ostvarenje Neprijatelj naroda Makedonskog narodnog teatra u Skoplju, koje je po delu Henrika Ibzena režirala Nina Nikolić.
Peta predstava koja se ove godine takmiči na Borinim pozorišnim danima biće u četvrtak 26. juna Realisti Teatra Egzit iz Zagreba, koju je po tekstu Jure Karasa, režirao Matko Raguž.
Takmičarski program zatvoriće u petak 27. juna predstava Ptice (po delu Aristofana) u režiji Kokana Mladenović i izvođenju Pozorišta Čiki Gergej iz Temišvara.
Poslednje večeri festivala, u čast nagrađenih, biće izvedeno ostvarenje Šta će biti sa svima nama (Fedor Šili, Boris Liješević) Narodnog pozorišta Toša Jovanović u Zrenjaninu.
Festival se ove godine održava pod sloganom Pozorište u traumatizovanom društvu.
Selektor festivala je Slobodan Savić.
Borini pozorišni dani osnovani su 1979. godine, na inicijativu tadašnjeg upravnika i reditelja Radoslava Radivojevića.
Jedan su od najdugovečnijih pozorišnih festivala u Srbiji.
Žiri
Žiri festivala ove godine činiće Dušan Petrović, reditelj i profesor FDU u Beogradu, kao predsednik žirija, Katerina Kocevska, glumica i dugogodišnja upravnica Makedonskog dramskog teatra, te Davor Špišić, dramski, prozni pisac i scenarista iz Hrvatske.
Nagrade u pet kategorija
Nagrade na ovogodišnjem festivalu biće dodeljene u pet kategorija: za najbolju predstavu, za dramaturgiju, dramatizaciju ili adaptaciju, za najbolju mušku ulogu, za najbolju žensku ulogu. Peta će biti nagrada publike koja nosi ime Radoslav Radivojević, po pokojnom direktoru vranjskog teatra i utemeljivaču festivala.
Dan vranjskog teatra
U subotu 21. oktobra obeležava se Dan Pozorišta Bora Stanković u Vranju. Prvu pozorišnu predstavu Vranjanci su odigrali 30. januara 1896. godine. Bio je to Njegošev Gorski vijenac, u režiji Radoja Domanovića, ondašnjeg profesora Gimnazije u Vranju. Usledio je period koji je obeležila inicijativa omladine i gradske inteligencije koja će između dva svetska rat a pripremati i pokazivati brojne pozorišne
komade. Vranjanci su 5. oktobra 1942. godine formirali Pozorište građanske kasine, kada u Vranju počinje organizovan pozorišni život.
Okružno narodno pozorište u Vranju osnovano je 27. aprila 1946. godine i uspešno je radilo do 31. augusta 1954. godine. Potom je usledio period uspešnog delovanja amaterskog pozorišta, sa stalnim repertoarom, brojnom publikom i nagradama na republičkim i jugoslovenskim festivalima. Pored brojnih nagrada i priznanja, pozorište je dobilo i Vukovu nagradu i Orden zasluga za narod sa
srebrnim zracima.