Petrović: Vlast se zadužuje za izgradnju stadiona, a propadaju škole i bolnice

"Vlast u Srbiji planira da se kod Banke Poštanske štedionice zaduži u iznosu od 42 milijarde dinara za izgradnju nacionalnog stadiona, dok škole i bolnice sve više propadaju“, izjavio je narodni poslanik Srbija centra iz Vranja Slobodan Petrović.

"Zadužujemo se i kod drugih banaka – Francuza, Kineza, Nemaca, a već smo dužni milijarde.

Još 2014. smo od Fonda za razvoj Abu Dabija uzeli milijardu dolara kredita po kamatnoj stopi od 2 odsto, a još milijardu dolara 2022. sa kamatnom stopom od 3 odsto.

Vlast ne da nije uspela da vrati novac, već je produžila rok za vraćanje kredita i to po kamatnoj stopi od 4 odsto u oba slučaja“, rekao je Petrović, učestvujući u radu sednice Odbora za ustavna pitanja Skupštine Srbije.

On je podsetio na izjavu ministra finansija Siniše Malog od 18. jula da Srbija na računu ima 776 milijardi dinara.

Zbog čega se ovoliko zadužujemo, ako je tvrdnja Siniše Malog istinita?

Šta će ekonomskom tigru ovi silni krediti sa ogromnim kamatama?

Biće da neko obmanjuje građane, a zahvaljujući nesposobnosti i korumpiranosti režima sve ove zajmove će vraćati i generacije koje dolaze", naveo je narodni poslanik iz Vranja.

Petrović je podsetio da je jedno od obećanja SNS-a pre dolaska na vlast 2012. godine bilo ukidanje TV pretplate.

"Tada su žestoko kritikovali rad RTS-a, iako je tada nacionalni servis skoro u potpunosti pokrivao rad opozicije.

Sam Vučić je kao potpredsednik Vlade kasnije obećanje ponovio.

Umesto ispunjenja obećanja, danas imamo povećanje takse za javni medijski servis.

Za razliku od 2012, opozicije nema na RTS-u, kao ni ozbiljnog javnog dijaloga na bilo koju važnu temu.

Nema mesta ni za koga ko ima drugačije stavove ili kritičko mišljenje prema vlasti i njihovom narativu o ekonomskom tigru i zlatnom dobu", zaključio je Petrović.


Deponija u Bujanovcu

Petrović je pozvao Ministarstvo za zaštitu životne sredine da ne prebacuje odgovornost već da hitno preduzme mere kako bi se sanirao požar na gradskoj deponiji u Bujanovcu i kako ne bi dolazilo do novih.

„Uveliko gori deponija u Bujanovcu. Problem sa požarima je redovna pojava dugi niz godina. Sagorevanjem raznovrsnog otpada na deponiji dolazi do oslobađanja kancerogenih materija koje se danima zadržavaju u vazduhu nad Bujanovcem i bližoj i daljoj okolini i ozbiljno ugrožavaju zdravlje ljudi”, rekao je Petrović na konferenciji za novinare u Skupštini Srbije.

On je podsetio da je već postavio poslaničko pitanje ministarki zaštite životne sredine kako će se i kada ovaj problem rešiti, a da je odgovor usledio tek nakon mesec dana.

“Odgovor Ministarstva je bio sraman. Samo je prebačena odgovornost na lokalnu samoupravu. Moram da obavestim ministarku, ukoliko ne zna, da je Bujanovac takođe u sastavu Republike Srbije, kao i ostale opštine u Pčinjskom okrugu”.

On je objasnio da je u svom odgovoru Ministarstvo zaštite životne sredine istaklo da “opština Bujanovac nije podnela prijavu za javni konkurs za sanaciju i zatvaranje nesanitarnih deponija”.

“Međutim, gradski informativni portal Bujanovačke postavio je pitanje Odeljenju za investicije i razvoj u Bujanovcu u vezi sa početkom uklanjanja divljih deponija. Prema njihovom odgovoru, Ministarstvo životne sredine je to koje nije dodelilo sredstva opštini”.

“SNS nas ubeđuje da iskopavanje litijuma neće ugroziti zdravlje i životnu sredinu u dolini Jadra, a istovremeno nisu sposobni da već četiri godine saniraju požare na gradskoj deponiji i spreče trovanje ljudi koji tamo žive”, dodao je Petrović.

On je istakao da je istim povodom postavio poslaničko pitanje i ministru zdravlja Zlatiboru Lončaru.

“Do dana današnjeg nisam dobio odgovor”, zaključio je Petrović.

Najnovije vesti