Jedna od panel diskusija o zaštiti podataka o ličnosti, koje se u sklopu projektne podrške realizuju u petnaest odabranih jedinica lokalne samouprave i posebno su značajne za podizanje svesti šire javnosti i informisanje građana, održana je u ponedeljak u Vranju.
U velikoj sali Skupštine grada Vranja, u panelu o praćenju sprovođenja novog Zakona o zaštiti podataka o ličnosti, kojoj su prisustvovali rukovaoci podataka o ličnosti, zainteresovani predstavnici organizacija civilnog društva i medija, učestovali su poverenik Milan Marinović i zamenica poverenika Sanja Unković, kao i predstavnici Službe poverenika.
"Ovo je četrnaesta lokalna samouprava od ukupno petnaest u kojima se održavaju ove panel diskusije.
U njima ovlašćeni predavači održavaju obuke na temu Zakona o zaštiti podataka o ličnosti.
Ideja je da promovišemo, pre svega, zaštitu podataka o ličnosti, a onda i da objasnimo Zakon, koji primenjujemo od avgusta 2019. godine i koji je u potpunosti usaglašen sa evropskom regulativom u ovoj oblasti, a koji nije savršen.
Zbog toga što nije prilagođen našim potrebama kao društva, ali ni savremenim tekovinama, potrebno je pojašnjenje građanima, lokalnim medijima, lokalnim organima vlasti, lokalnim predstavnicima svim rukovalaca podataka, dakle i predstavnicima banaka, osiguravajućih kuća, trgovinskih kuća, preduzetnicima.
Važno je objasniti kakvo je trenutno stanje u ovoj oblasti, šta nas čeka u budućnosti i šta treba preduzeti", kazao je poverenik Marinović.
Zakon je donet 2018. (a u primeni je od 2019) godine.
Kada su donošeni evropski propisi par godina ranije, niko nije imao na umu da će uslediti rapidni razvoj savremenih tehnologija, da će se sve više koristiti digitalizacija i da će ući u upotrebu veštačka inteligencija u svim oblastima života, a možda i najviše prilikom obrade ličnih podataka ljudi, dodao je poverenik.
"To nosi nove rizike i opasnosti, i zbog toga Služba Povrenika treba da upozori na sve opasnosti onima koji daju podatke i da ukaže onima koji obrađuju te podatke, kako da ih obrađuju na jedan bezbedan način.
Naši podaci su svakim danom sve ugroženiji i zbog toga treba da pokušamo sami da se zaštitimo i budemo prva brana svojih ličnih podataka.
Zbog toga je najvažnije da podignemo svest građana na temu zaštite podataka o ličnosti.
Dobra vest za građane je da je posebna radna grupa koju je obrazovalo Ministarstvo pravde počela sa radom i da se krenulo sa izmenom i dopunom zakona“, rekao je Marinović.
Cilj panel diskusije, kako je rečeno, bio je razmatranje primene novog Zakona o zaštiti podataka o ličnosti i sagledavanje mogućnosti za njegovu bolju primenu.
Zamenica Poverenika Sanja Unković predstavila je položaj institucije poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, nadležnosti poverenika sa akcentom na zaštitu podataka o ličnosti.
U panel diskusiji učestvovali su prestavnici Službe poverenika iz Sektora za nadzor nad zaštitom podataka o ličnosti i Sektora za harmonizaciju propisa i normativne poslove.
Podršku organizaciji panel diskusija pruža projekat Jačanje vladavine prava u Republici Srbiji (EU za borbu protiv korupcije i za osnovna prava) zajednički finansiran od strane EU i nemačkog Saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ).
Za implementaciju projektnih aktivnosti u vezi sa zaštitom podataka o ličnosti zadužen je nemački donator GIZ.