Odbor za ljudska prava u Vranju obeležio je 10. decembar – Međunarodni dan ljudskih prava.
Tradicionalno, tim aktivistkinja Odbora za ljudska prava Vranje imao je na ovaj dan akciju u javnom prostoru, kod Glavne pošte u centru Vranja.
"Sa građankama i građanima Vranja pričali smo o ljudskim pravima, upoznali ih i sa određenim članovima Istanbulske konvencije, gde smo poseban akcenat stavili na član 3b, koji se tiče nasilja u porodici.
Zatim smo zajedno s njima na papirićima pisali koja ljudska prava su lično njima ugrožena, kao i za koja ljudska prava se borimo.
Ispisane poruke sa ljudskim pravima, zajedno smo postavljali na drvo ljudskih prava", navodi se u saopštenju Odbora.
U najnovijem izveštaju EU o demokratiji i ljudskim pravima u Srbiji, navodi se da je zakonodavni i institucionalni okvir za poštovanje osnovnih ljudskih prava mahom uspostavljen, dodaje iz ove organizacije.
"Ovaj okvir treba dosledno i efikasno sprovoditi.
Srbija je započela primenu novih strategija za borbu protiv diskriminacije i inkluzije Roma, kao i akcione planove za rodnu ravnopravnost.
Međutim, u pogledu slobode izražavanja ostvaren je ograničen napredak u izveštajnom periodu.
U izveštaju se navodi da nije bilo napretka u vezi sa slobodom izražavanja.
U nekoliko slučajeva napada i pretnji medijima, profesionalci, policija i tužilaštvo su brzo reagovali, ali ostaje zabrinutost zbog pretnji i nasilja nad novinarima.
Sveukupnu atmosferu što se tiče slobode izražavanja tek treba dodatno ojačati u praksi, navode u EU izveštaju.
Navodi se u izveštaju da Srbija treba ojačati institucije za ljudska prava izdvajanjem neophodnih finansijskih i ljudskih resurska i uspostavljanjem procedura za obezbeđivanje usklađenosti sa presudama Evropskog suda za ljudska prava, kao i njegove privremene mere.
EU u izveštaju ističe da akcioni planovi i povezano finansiranje u vezi sa nasiljem nad ženama i deinstitucionalizacijom značajno kasne.
Nasilje nad ženama je najčešći oblik kršenja ženskih ljudskih prava.
Nasilje, najpre porodično partnersko, i dalje je veliki problem našeg društva.
Po novinarskim izveštajima ove godine ima 28 ubijenih žena i devojaka u porodično partnerskom nasilju.
Zabrinute ovim podatkom, poručujemo svim ženama i devojkama da prijave nasilje jer - niste same", poručuje se u saopštenju.
Za prijavu nasilja, kao i za informisanje, dostupan je SOS Telefon Vranje – besplatan poziv na broj 0800/001 017.