Obeležen Dan oslobođenja Vranjske Banje, uručena javna priznanja FOTO

Svećanost povodom obeležavanja Dana Gradske opštine Vranjska Banja i 147. godišnjice od oslobođenja od Turaka, održana je u Vranjskoj Banji.

Uz prigodan program, uručena su javna priznanja 26. januar.

Laureati su ove godine bili Služba za prijem i zbrinjavanje urgentnih stanja Zdravstvenog centra Vranje, Goran Spasić, dobrovoljni davalac krvi iz sela Kriva Feja, i Iva Ilić, đak generacije OŠ Predrag Devedžić u školskoj 2023/2024. godini.

Dragan Sentić, predsednik Gradske opštine Vranjska Banja, naglasio je da se Banjčani ponosno sećaju borbi koju su njihovi preci "vodili za slobodu i dostojanstv".

"Herojski podvizi naših boraca postali su simbol nade i otpora.

Oslobođenje našeg mesta od Turaka nije samo značilo kraj jednog okupatorskog režima.

To je bio početak novog, svetlijeg poglavlja za naše mesto, kada su se otvorile mogućnosti za razvoj i napredak.

Naša odgovornost je da negujemo duh zajedništva, bratstva i poštovanja.

Samo tako možemo ispuniti obećanje onima koji su nas oslobodili, da ćemo sačuvati mukom stečenu slobodu i izgraditi bolju i pravedniju budućnost za sve nas", rekao je Sentić.

Predsednica Skupštine grada Vranja Zorica Jović naglasila je da Gradska opština Vranjska Banja ima punu podršku grada i da će tako biti i u narednom periodu.

"Banja je dragulj juga Srbije i sa prirodnim lepotama i resursima koje poseduje ima veliki potencijal za razvoj.

Želim vam da u godinama koje dolaze Vranjska Banja postane jedno od vodećih lečilišta i turističih destinacija.

Želim vam razvoj u svim segmentima društva, koji će doprineti da na mapi banjskih lečilišta Vranjska Banja zauzme jednu od vodećih pozicija", rekla je Jović.

U kulturno–umetničkom delu programa učestvovali su učenici OŠ Predrag Devedžić.

Kako je oslobođena Banja

Jake snage Dobrovoljačkog korpusa srpske vojske pošle su tog januara 1878. iz Priboja vranjskog ka Vranjskoj banji, kao prethodnica Šumadijskog korpusa. Jedna četa dobrovoljaca naišla je na turske ratne položaje kod banje koju je branila četa regularne turske vojske uz pomoć oko 200 naoružanih osmanskih i albanskih građana. Kako je tom prilikom došlo do sukoba, u pomoć srpskoj četi stigao je i jedan dobrovoljački bataljon, pa su turske jedinice razbijene i naterane u bekstvo ka Vranju. Tako je 26. januara 1878. godine oslobođena Vranjska Banja. Tom prilikom je poginulo 28 osmanskih i 6 albanskih vojnika. Srpske snage su zauzele most na Južnoj Moravi koji je bio važan strategijski čvor za prebacivanje srpskih jedinica ka Vranju i potonje oslobođenje Vranja koje je usledilo 31. januara.

Najnovije vesti