"Velika mi je čast što sam radio sa ansamblom Pozorišta Bora Stanković u Vranju na svom prvom rediteljskom projektu u Srbiji, veoma sam uzbuđen i jedva čekam da vidim kako će publika reagovati na predstavu", rekao je u sredu na konferenciji za medije ruski reditelj Filip Vinogradov, koji u vranjskom teatru upravo završava probe Čehovljevog Galeba, pozorišnog ostvarenja čija je premijera najavljena za četvrtak 12. decembra u 20 časova.
Vinogradov se zahvalio upravi pozorišta što ga je, kako je kazao, tako neočekivano pozvala da režira poznati i u pozorištima širom sveta vrlo često postavljani tekst, ali i svima koji rade u vranjskom teatru na saradnji tokom rada na pripremi predstave.
"Imam veoma topla osećanja i prema Vranju i prema ovdašnjim ljudima, osećam gostoprimstvo i zato imam dobar osećaj u vezi s tim kako će biti primljena predstava.
Zahvaljujem se celom umetničkom timu koji je radio na predstavi, kao i tehničkoj ekipu koja je uradila veliki deo posla.
Nisam imao uvek standradna rešenja s moje strane i drago mi je da su se trudili da sve zajedno realizujemo neke zamisli.
Veliko hvala glumcima koji su se složili sa teškom strukturom predstave, nečim nesvakidašnjim što pokušavam da iznesem na površinu ovim komadom, što bili su otvoreni za sve ideje", rekao je Vinogradov.
Kristina Janjić Stojanović, direktorka vranjskog teatra, rekla je uoči ove premijere da su svi u pozorištu srećni, uzbuđeni, ali i ponosni što su priveli kraju pripremu još jednog velikog i zahtevnog procesa.
"Čehov je ovde poslednji put rađen 2015. godine.
Stogodišnjica je našeg teatra, a ovo delo upravo govori o pozorištu i na neki način lepo je da ovakvom predstavom obeležavamo značajan jubilej.
Bio je veliki izazov za nas raditi sa rediteljem koji je stranac, u početku je postojala u manjoj meri kao prepreka ta jezička barijera, ali kako se rad na ovom procesu bližio kraju sve smo se bolje razumeli, mi savladali ruski, a reditelj Filip srpski jezik.
Sad nam je sve jasno, lepo smo sarađivali i očekujem da će ovo biti uspešna predstava koja će dugo živeti", rekla je Janjić Stojanović.
Umetnički direktor vranjskog teatra izrazio je veliku zahvalnost Filipu Vinogradovu što je prihvatio da dođe u Vranje i režira ovu predstavu.
"Mi smo se upoznali otprilike mesec dana pre početka rada na predstavi, razgovarali o nekim idejama, planovima i sticajem raznih, pa i pomalo čudnih okolnosti odlučili da angažujemo njega i probamo da napravimo još jedan korak u razvoju našeg repertoara u smislu izbora reditelja, teksta i same estetike predstave", rekao je Jovanović.
Glumica Milena Stošić rekla je da je koncept rada na ovoj predstavi podrazumevao sve suprotno od onog na šta su inače navikli glumci vranjskog pozorišta u pripremi predstava.
"U većini slučajeva smo išli onom linijom iznutra ka spolja - najpre bismo radili na likovima, na odnosima, a potom to sprovodili u delo na sceni - a sa Filipom je bio obrnut slučaj", rekla je Stošić.
Glumac Marko Petričević potencirao je da bi svaki glumac, među četiri najpoznatija Čehovljeva teksta, poželeo da makar jednom u karijeri igra na sceni u nekom od tih komada.
"Veći deo ansambla, a i ja imali smo već priliku da igramo u dva Čehovljeva komada, pre devet godina radili smo Tri sestre, sa kojima smo nagrađivani u Rusiji, a evo sada igramo predstavu o pozorištu Galeb, tekst koji se obrađuje još na glumačkim akademijama.
Skrenuo bih pažnju publici koja će doći da gleda ovu predstavu da budu spremni na novo čitanje Čehova.
Iskreno, ne volim lenju publiku, ne volim publiku koja je navikla na pozorišne stereotipe, novo vreme diktira nove forme.
Sa time se mi glumci moramo složiti, sviđalo se to nama ili ne, pa tako i publika.
Ukoliko svi želimo da pratimo razvoj pozorišta, moramo biti na toj liniji", rekao je Petričević.
Kostimografkinja Saša Agejeva zahvalila se celom timu vranjskog pozorišta.
"Želim da kažem da sam imala mogućnost da pogledam predstavu kao gledalac iz publike.
Ovaj komad znam odavno i veoma ga volim.
Znam ga na ruskom i bilo mi je zanimljivo da vidim kako će izgledati na srpskom jeziku.
Videla sam jednu novu interperetaciju, koja je veoma tačna i tačno odražava zamisao reditelja.
Kao umetnici mi je bilo veoma zanimljivo da budem deo tima koji je radio na ovoj predstavi", rekla je Agejeva.
Po motivima istoimene drame A.P.Čehova reditelj Vinogradov uradio je i adaptaciju teksta i scenografiju.
Kostimografkinja je Saša Agejeva, za dizajn svetla zadužen je Radomir Stamenković, za scenski pokret Olga Murašova.
Muzički saradnik je Nu Simakina, dok je izbor muzike rediteljev.
Tekst je prevela Katarina Stanković.
Premijera predstave Galeb biće u četvrtak 12. decembra u 20 časova, na velikoj sceni Pozorišta Bora Stanković u Vranju.
Prva repriza zakazana je odmah za naredni dan, u petak 13. decembra, na istom mestu i u isto vreme.
Karte se prodaju na biletarnici pozorišta i onlajn na sajtu vranjskog teatra.
Uloge
Arkadina – Milena Stošić
Trpeljev – Bojan Jovanović
Sorin – Nenad Nedeljković
Nina – Kristina Janjić Stojanović
Šamrajev – Jovan Veljković
Polina – Žetica Dejanović
Maša – Anđela Vlajković
Trigorin – Dragan Živković
Dorn – Marko Petričević
Simeon – Marko Nikolić
Jakov – Ninoslav Trajković
Serjoža – Nikola Stojković
Profil reditelja
Škola umetnosti i dizajna koju vodi Nikolaj Selivanov, Moskva 1996 — 2006. Diplomirao je dizajn na Moskovskom državnom univerzitetu umetnosti i industrije Stroganov (Moskva 2006 — 2007. Studirao je u programu koji vodi reditelj i dizajner Dmitrij Krimov. Kokreirao je i izveo eksperimentalni vizuelni pozorišni komad „Priča: Didona i Enej“ u režiji Vere Martinov. Magistrirao je scenografiju na Ruskom institutu za pozorišnu umetnost (GITIS), Moskva 2007 — 2012. Radio je kao samostalni direktor, dizajner scenografije i izložbe, potom kao umetnički direktor Memorijalnog doma i muzeja Marine Cvetajeve (Moskva 2022). Bio je predavač na Ruskom institutu za pozorišnu umetnost - GITIS (Moskva 2015 — 2022). Radio je kao predavač na Školi umetnosti i dizajna u Moskvi (2016 — 2018). Nagrađivan je za svoj rad Nacionalnom pozorišnom nagradom Zlatna maska (Moskva 2012), specijalnom nagradom za scenografiju u operi za predstavu Sergeja Prokofjeva Ljubav za tri pomorandže u Moskovskom državnom akademskom dečjem muzičkom pozorištu. Dobitnik je Nagrade Sergej Kurjohin, Sankt Peterburg 2021, kao i Gran prija Pop mehaničar za predstavu ReaSi. Režirao je predstave: Večeri na farmi kod Dikanke (2013 Otvorena scena, Moskva); DVA (2013, Otvorena scena, Moskva), Faust (2015 NII klub, Moskva); Alive Forever (2018 Festival Stanislavskog IV, Riga, Letonija); Ujka Vanja (2018 Takoj teatar, Sankt Peterburg); Zatvorski psiholog (2019 Rusko dramsko pozorište Litvanije, Vilnjus); 75 reči o ratu (2020 Muzej Moskve, Moskva); To je sve ona (2020 Centar za dramu i režiju, Moskva); De-Barr-Ka-Derr (2020 Kulturni centar Voznesenski, Moskva); Bezdan (2021 Kuća Ostrouhova, Moskva); Rea Si (2022 Kulturni centar Voznesenski, Moskva) i Ariadna (2023 Pozorište Parobrod, Beograd).