Ljubici Arsić, značajnoj savremenoj srpskoj književnici, u subotu uveče je u Vranju uručena Nagrada Borisav Stanković, koja se dodeljuje jednom godišnje za dostignuća na polju književnosti.
Njoj je nagrada dodeljena "za celokupan književni opus".
Žiri Borine nedelje, koji je i ove godine radio u sastavu prof. dr Slađana Jaćimović, Aleksandar Laković i prof. dr Milo Lompar (kao predsednik), u obrazloženju je između ostalog naveo da su "više nego pouzdana i široka znanja o književnosti i onim njenim oblicima koji zaslužuju širu pažnju omogućila Ljubici Arsić da, vrlo autoritativno priredi provokativne izbore ženske erotske priče, priča o moru, priča o odrastanju, priča o Grčkoj.
"A, kad se baci pogled i na književni opus i na njeno delovanje u području afirmacije modernog duha u savremenoj srpskoj književnosti, više nego jasno se vidi da je Ljubica Arsić jedno od onih književnih imena koja se moraju smatrati nezaobilaznim u svakom vrednovanju savremene srpske proze", navodi se u obrazloženju.
Govoreći o stvaralaštvu Ljubice Arsić, književna kritičarka Jovana Milovančević rekla je da njena proza nije mimetička, ali da je istovremeno uronjena u realnost.
"Tu su urbani pejzaži, reči iz svakodnevnoig jezičkog rekvizitarijuma, sve je u govoru, izražavanju, odnosu lika prema svetu i sveta prema likovima.
Njeni likovi, iako se naizgled čini da žive obične živote, zapravo žive vrlo intenzivno, oko njih je tenzična atmosfera.
Ona kroz svoju prozu nastoji da obuhvati totalitet intimnosti", rekla je Milovančević.
Ove godine su gosti Borine nedelje u Vranju bili Matija Bećković, Milo Lompar, Branimir Nešić (koji je promovisao izdanja Catene mundi), a po tradiciji par programa održano je u Beogradu, uz predstavljanje eminentih književnih imena (Živko Nikolić, Valentina Zlatanović Marković, Ratomir Timotijević Tim, Sofija Miloradović, Dušica Milanović Marika i Miomir Filipović).
Organizator manifestacije je Književna zajednica Borisav Stanković.
Njen urednik Miroslav Cera Mihailović podsetio je na zatvaranju da će Borina nedelja naredne godine proslaviti jubilej - 60 godina od ustanovljenja manifestacije.
Profil
Ljubica Arsić rođena je 1955. godine u Beogradu. Diplomirala je na Filološkom fakultetu na grupi za Jugoslovensku književnost i srpskohrvatski jezik i bila dugogodišnja profesorka književnosti u Muzičkoj školi Mokranjac u Beogradu. Bila je članica srpske redakcije književnog časopisa Sarajevske sveske, a u 2023. godini urednica je Književnog magazina Srpkog književnog društva. Objavila je romane Čuvari kazačke ivice, Ikona, Mango, Rajska vrata i Četiri kiše; zbirke priča Prst u meso, Cipele buvine boje, Barutana, Zona sumraka, Samo za zavodnice, Tigrastija od tigra, Maco, da l’ me voliš, All Inclusive, te zbirke kolumni Pročitano sa usana. Autorka je i knjige Ljubica Arsić, u ediciji mapiranja pisaca Jedan prema jedan u Službenom glasniku. Sastavila je antologije Na brzaka (svetska erotska priča), Frrrrr (ženska svetska erotska priča), Klinci od dva metra (priče savremenih svetskih pisaca o odrastanju), Ostrvo na dva mora (priče savremenih svetskih pisaca o moru), Divlji eros (erotska priča), Ovako je počelo (priče srpskih pisaca inspirisanih Grčkom, sa koautorom Dejanom Mihailovićem), Tanjir pun reči (priče savremenih svetskih pisaca o braku i porodici), Život je uvek u pravu (priče savremenih svetskih pisaca o lepom životu), Riba, patka, vodozemac (priče savremenih svetskih pisaca inspirisane životinjama), Kraljica Lir i njena deca(najbolje priče savremenih srpskih spisateljica), Zov daljine (panorama savremene srpske priče o putovanju sa koautorom Dejanom Mihailovićem). Dobitnica je nagrada stipendija Borislav Pekić i nagrada Isidorinim stazama za roman Ikona, nagrade Pro-femina i Biljana Jovanović za priče Cipele buvine boje, nagrade Laza Kostić i Žensko pero te nagrada Hit libris za priče Tigrastija od tigra, Andrićeve nagrada za priče Maco, da l’ me voliš, četiri nagrade Jevrejske opštine za doprinos jevrejskoj kulturi, nagrada Stevan Sremac za roman Rajska vrata.
Svi dobitnici
Književnu nagradu Borisav Stanković dobijali su pre Ljubice Arsić ovi pisci: Milorad Pavić, Miroslav Josić Višnjić, Dragoslav Mihailović, Svetlana Velmar Janković, Danilo Nikolić, Milica Mićić Dimovska, Jovan Radulović, Slobodan Džunić, Radovan Beli Marković, Antonije Isaković, Pavle Ugrinov, Goran Petrović, Momo Kapor, Milovan Danojlić, Dobrilo Nenadić, Mladen Markov, Miroslav Toholj, Radoslav Petković, Žarko Komanin, Vladan Matijević, Voja Čolanović, Drago Kekanović, Petar Milošević, Nikola Malović, Milisav Savić, Dušan Kovačević, Grozdana Olujić, Branimir Šćepanović, Siniša Kovačević, Petar Sarić, Mihajlo Pantić, Vladimir Pištalo i Emir Kusturica.