Iako slike Vranjanke Nataše Dejanović Dimitrijević počivaju na primeni leksike apstraktne umetnosti, generalni utisak koji konzument ima posmatrajući ih je da su one zapravo likovno razrađena faktografija iz neposrednog okruženja - napisala je u recenziji likovni kritičar Milica Todorović.
Natašine slike su od utorka uveče pred Vranjancima i mogu ih pogledati u okviru izložbe koja nosi naziv "Zidni zapisi".
Citirajući izvode Milice Todorović iz kataloga Mirjana Jovanović, kustos Galerije Narodnog muzeja u Vranju, gde je izložba i otvorena, kazala je da su "Zidni zapisi" izložba kojom je Dejanovićeva doktorirala na Fakultetu savremene umetnosti u Beogradu.
- Svet njene slike je duboko iskren i ličan, a opet blizak svačijem iskustvu pogotovo u sadašnjim uslovima kada smo svedoci nemog propadanja brojnih napuštenih kuća u gradskim i posebno seoskim sredinama, na čijim zidovima pojedinci ispisuju svoje zapise.
Kroz metaforu o zidu, na likovno ubedljiv i rafiniran način Nataša Dejanović Dimitrijević stvara slike koje imaju konotaciju vanvremenske dokumentarnosti i svojevstan su most između sveta u kome živimo i onog u kojem se živelo.
U kontekstu njenih slika iščitavamo svest o potrebi preispitivanja postojećeg stanja i obnovi humanističkog načela - navela je Jovanovićeva.
Makar i letimično pretraživanje istorije civilizacije jasno nas upućuje na zaključak da je slikovni ili likovni zapis na zidu hiljadama godina bio sredstvo komunikacije, dodaje se u kataloškoj "kritici".
- Primere "ostavljanja poruka" različitih sadržina i namene upućenih pojedincu, grupi, različitim božanstvima ili svevišnjem nalazimo svuda - od praistorijskih pećina, preko antičkih palata i srednjovekovnih manastira do renesansnih i baroknih katedrala.
Moderno doba kroz tzv. uličnu umetnost i grafite koristi zid za ispisivanje poruka lične prirode, ali i za izražavanje bunta, otpora, političkog ili socijalnog stava.
Sam kraj veka je sa pojavom interneta Mekluanovu teoriju o svetu kao globalnom selu pretvorio u stvarnost.
Brojne društvene mreže i čet servisi učinili su da svako od nas putem "svog zida" može da komunicira s kim god poželi.
Ali, kako sama umetnica kaže, "internet je danas prozor u svet, ali je takođe i zid među ljudima" - navodi se u katalogu.
Autorka je na otvaranju otkrila da ove godine obeležava lep jubilej - petnaest godina likovnog stvaralaštva.
- Drago mi je da baš u ovoj godini mogu da se predstavim svojoj, vranjskoj publici - kazala je Dejanovićeva.
PROFIL
Nataša Dejanović Dimitrijević rođena je 1979. godine u Vranju. Diplomirala je na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu 2004. godine, na slikarskom odseku. Magistrirala je na istom fakultetu 2008, a doktorirala na Fakultetu savremenih umetnosti u Beogradu 2017. godine u klasi profesora Vladimira Veličkovića. Izlagala je pre ove izložbe samostalno devet puta i na preko osamdeset kolektivnih izložbi u zemlji i inostranstvu. Učestvovala je na desetak međunarodnih likovnih kolonija. Dobitnica je nekoliko nagrada u oblasti slikarstva i mozaika. Radi kao profesorka na Visokoj školi za vaspitače u Bujanovcu. Član je ULUS-a, ULUPUDS-a i AIMS-a.