Predsednik Teniskog saveza Srbije Goran Đoković otvorio je u četvrtak izložbu Sto godina klupskog tenisa u Vranju 1924-2024, u sklopu svečanosti obeležavanja velikog lokalnog sportskog jubileja.
Obraćajući se prisutnima u Galeriji Narodnog muzeja, Đoković je kazao da je impresioniran postavkom.
On je istakao da će Teniski savez Srbije učiniti sve da pomogne da se tradicija tenisa u Vranju nastavi.
"Ceo tim Teniskog saveza u svakom trenutku vam stoji na raspolaganju i spremni smo da vam pružimo svaki vid pomoći i podrške.
Zahvaljujući vašem entuzijazmu i angažovanju na razvoju teniskog sporta, želim da naglasim da Vranje u narednom periodu može postati jedan od važnih centara za održavanje teniskih turnira", rekao je Đoković.
Gradonačelnik Vranja Slobodan Milenković, podsetio je da je prvi teniski klub u Vranju formiran 1924. godine, dve godine nakon što je u Zagrebu osnovan Teniski savez Jugoslavije.
"Upravo izložba pred kojom stojimo govori o tim počecima klupskog igranja tenisa u Vranju, ali i svemu ostalom što je pratilo rast i razvoj tenisa kao sportske discipline u našem gradu.
Tenis se uz mnogo napora i sa prekidima ipak sve vreme igrao u Vranju.
Tome je verujem, doprinela brilijantna figura najboljeg tenisera svih vremena Novaka Đokovića, koji je kao sportista, ali i plemenit i dobar čovek, postao idol dece i omladine.
Vođen istim principima, još jedan mladi čovek, koji voli svoju zemlju i svoje rodno Vranje, imao je istu viziju.
Đorđe Merdžijević, teniski trener sa ATP licencom vratio se iz inostranstva i pokazao spremnost i želju da trenira sa mladim naraštajima.
Uz ogromnu pomoć Grada na prostoru Sportskog centra, unazad tri godine, napravljen je teniski kompleks sa novom, modernom infrastrukturom sa četiri terena - dva potpuno rekonstruisana sa profesionalnom šljakom i dva betonska sa US open podlogom.
Stvorili smo vrhunske uslove za bavljenje tenisom", kazao je Milenković.
Govoreći o postavci, Miša Stojčić, jedan od autora, kazaoje da postavka svedoči o teniskoj tradiciji Vranja, staroj čitav vek.
"Ovo je jedna od važnijih postavki Istorijskog arhiva i njen se značaj ogleda u tome što se ovih 250 eksponata prikazanih na 30 panoa i u 5 vitrina do danas nisu mogli videti na jednom mestu.
Razlog tome je što je izložbena postavka sastavljena od eksponata koji su u privatnom vlasništvu i što je prvi put ovako objedinjena", kazao je Stojčić.
Organizator izložbe bio je Istorijski arhiv 31. januar u Vranju.
Osim Stojčića koautorke su Aleksandra Jančić, Vesna Cvetković i Slavica Dimitrijević.