Kao izdavač, Književna zajednica Borisav Stanković u Vranju objavila je od svog osnivanja stotinak naslova kako savremenih autora, tako i klasika domaće i svetske književnosti, rekao je u ponedeljak na promociji izdanja KZ Miroslav Cera Mihailović, pesnik i njen urednik.
"Uređivačkom koncepcijom predviđeno je sedam biblioteka - Stari dani, Tema, Preobraženje, Beleg, Vilajet, Lonac i Posebna izdanja.
U okviru biblioteke Stari dani objavljivali smo kako nove knjige dobitnika Nagrade Borisav Stanković, tako i Borina dela koja prate pogovori najznačajnijih teoretičara književnosti, donoseći nova čitanja i tumačenja dela najvećeg Vranjanca", rekao je Mihailović na promociji koja je održana u sklopu manifestacije Justinove blagovesti.
U biblioteci Tema, dodao je on, objavljuju se zbornici, temati sa izlaganjima učesnika programa pod nazivom Tema Borine nedelje.
"Biblioteka Preobraženje je žanrovski raznovrsna i podrazumeva objavljivanje dela savremene i klasične književnosti domaćih i stranih autora, obogćujući na taj način našu kulturu i baštinu novim, dosad nepoznatim kvalitetima.
Biblioteka Beleg, takođe žanrovski raznorodna, objavljuje dela ili izvode iz dela domaćih autora koja su od izuzetnog značaja za nacionalnu kulturu i knjižvnost, a knjige obavezno prate studiozni pogovori eminentnih tumača.
Bibliteka Vilajet objavljuje knjige zavičajnih autora, ali i knjige koje se bave zavičajnom problematikom", rekao je Mihailović.
Dodao je da se u biblioteci Lonac objavljuju se zbornici radova članova Kluba mladih stvaralaca, koji je duže vreme funkcionisao u sklopu KZ, kao i knjige neafirmisanih mladih stvaralaca.
I u biblioteci Posebna izdanja štampane su knjige koje se ne uklapaju u uređivačku koncepciju prehodno pomenutih biblioteka", rekao je Mihailović.
Mihailović je ukazao da je osnivanjem Književne zajednice (KZ) Borisav Stanković u Vranju maja 1989. godine prvi put institucionalizovana i programski jasno profilisana tradicionalna Borina nedelja, jedna od najznačajnijih domaćih književnih manifestacija.
Podsetio je da je, osim Borine nedelje, ta zajednica pokrenula i 35 godina organizovala Justinove blagovesti, manifestaciju koja je 2009. godine krunisana velikim naučnim skupom - Otac Justin Popović - život i delo, baš uoči praznika Blagovesti.
Podsetio je i da je u okviru KZ delovala podružnica Udruženja književnika Srbije (UKS) za Južnomoravski region, ogranak Srpskog književnog društva, kao i Klub mladih stvaralaca Lonac.
"Književna zajednica Borisav Stanković, kao strukovna organizacija književnika, naučnika i umetnika, okupljala je ljudi koji su se istinski trudili da daju doprinos sredini u kojoj deluje, ali i sveukupno doprinos Republici Srbiji", podvukao je Mihailović.
On je naglasio da su članovi KZ značajna imena srpske književnosti, računajući i sve dobitnike Nagrade Borisav Stanković koji imaju status počasnih članova, dodao je Mihailović.
“Književna zajednica je osnovana na inicijativu grupe ljudi, među kojima je i moja malenkost.
Neki od prisutnih bili su Sunčica Denić, Vera Cenić, Radojica Stojiljković, Zoran Vučić, Dragoljub Šćekić, Nikolaj Timčenko, Dušan Vukajlović, Srba Ignjatović.
Na osnivačkoj skupštini, kako je rekao, osnivačku inicijativu podržalo je, kako je rečeno, 68 književnika, intelektualaca i univerzitetskih profesora iz cele bivše Jugoslavije", naveo je Mihailović.
Nenad Bojkov, veroučitelj i sekretar Svepravoslavnog društva Sveti Justin Ćelijski i Vranjski rekao je da se, razmišjajući o književnosti iz teološke vizure, neminovno srećemo sa konstrukcijom "u početku beše reč".
"Izgovorena reč traje dugo, ali pisana traje večno.
"I otac Justin, u čijoj smo se rodnoj kući okupili, pisao je te bogonadahnute reči koje traju do današnjih dana, čega smo svi svedoci, a takođe smo i kroz ovu prezentaciju izdavaštva KZ uvideli da pisana reč traje večno i da ima nedovoljno shvaćenu težinu.
Pogotovo u vremenu kada živimo u jednom virtuelnom prostranstvu gde se štampane stvari stavljaju na margine, tako da svi književni susreti pedstavljaju razlog da se podsetimo da je pisana reč nešto što bogati dušu", rekao je Bojkov.
Tokom dosadašnjeg rada, KZ Borisav Stanković ovenčana je brojnim priznanjima, među kojima su Plaketa Branko Miljković, Plaketa Dimitrije Adamović za likovnu opremu edicije Stari dani (u okviru koje se objavljuju dela dobitnika Nagrade Borisav Stanković i Borina dela), Zlatnu plaketu Žak Konfino (za izdavački poduhvat, reprint izdanje knjige Božji ljudi, Bore Stankovića), Sedmoseptembarsko priznanje grada Vranja i druga.
Nagrađivani su i autori knjiga u izdanju KZ (Danilo Nikolić, Đorđo Sladoje i Slađan Milošević).
Mihailović je na kraju rekao da je KZ Borisav Stanković ove godine, nakon tri i po decenije gazdovanja manifestacijom Justinove blagovesti, autorska prava na organizaciju i sprovođenje manifestacije prenela na Eparhiju vranjsku, odnosno Svepravoslavni centar Sveti Justin ćelijski i vranjski.