Inspekcijskim nadzorom u opštinama Pčinjskog okruga proteklih dana otkrivena su još 23 radnika koje su poslodavci angažovali "na crno".
Sedmoro njih zatečeno je na poslu u Vranju, 13 u Preševu i 3 u Bujanovcu.
Procedura je takva da Inspekcija rada odmah nalaže poslodavcima da zaključe ugovor o radu i prijave zatečena lica na obavezno osiguranje.
Nakon kontrola, podneta je i jedna prekršajna prijava.
U sklopu realizacije projekta Inspektorata za rad pod nazivom "Reci ne radu na crno", kontrole poslodavaca su intenzivirane u poslednje dve godine.
Sredinom jula ove godine, šef Odseka inspekcije rada u Pčinjskom okrugu Miletije Stojanovića izjavio je da je u prvih šest meseci ove godine inspekcija rada je obavila 529 inspekcijskih nadzora i utvrdila da je na crno angažovan 341 radnik.
- U skladu sa tim, nadležne službe su podnele 91 zahtev za pokretanje prekršajnog postupka iz oblasti radnog zakonodavstva - rekao je Stojanović.
Podsećanja radi, u septembru je, u dve firme u Preševu, inspekcijska kontrola otkrila 94 neprijavljena radnika, što je najviše na jugu Srbije, dok su 63 radnika na crno pronađena u Trgovištu.
Prema podacima sa sajta Ministarstva rada, u Bujanovcu su kod dva privatnika otkrivena 23 neprijavljena radnika.
U narednom ciklusu kontrola, sredinom novembra je saopšteno da je blizu 80 radnika angažovanih "na crno" otkriveno u poslednja dva meseca u inspekcijskim kontrolama u Vranju, najčešće u kockarnicama i kladionicama, frizerskim i trgovinskim radnjama, pogonima nameštaja, kafanama i kafićima.
Rad "na crno" može prijaviti svaki građanin na telefon 0800 300 307 ili popunjavanjem formulara na sajtu projekta www.recineradunacrno.com.
Pozivi su besplatni i garantuje se anonimnost.
Neprijavljeni radnici se ne sankcionišu, samo poslodavci.
Spisak neregistrovanih subjekata i poslodavaca kod kojih su zatečena lica na radu "na crno" nalazi se na sajtu Ministarstva za rad, zapošljavanje i socijalnu politiku.