Za jedno od dela koje treba da čitaju i analiziraju đaci prvog razreda gimnazije u opštinama na jugu Srbije, na časovima albanskog jezika, Albanski nacionalni savet predložio je autobiografiju bivše prve dame SAD Hilari Klinton, pišu „Večernje novosti“.
Kako navodi list, Nacionalni prosvetni savet sugerisao je, međutim, da se delo bivše državne sekretarke SAD i senatorke izbaci iz plana i programa i zameni prikladinijim sadržajem.
Predsednik NPS Radivoje Stojković potvrdio je za „Novosti“ da je o ovome bilo reči na poslednjoj sednici Saveta, te da su se složili da nastavni plan i program u celosti mogu da podrže, ali uz napomenu da bi ovo delo trebalo izbaciti iz njega.
- Predložili smo Autobiografiju Branislava Nušića, koji je odlična spona između dva naroda.
Ta spona može da bude i porodica Skenderbega, kome su brat i otac bili u manastiru Hilandar - kaže on.
Da se o nastavnom planu i programu za albanski jezik i književnost diskutovalo na poslednjoj sednici za „Novosti“ potvrđuje i istoričar Momčilo Pavlović, član NPS, koji takođe smatra da Hilari Klinton u ovom trenutku nije tačka koja spaja srpske i albanske učenike.
- Ona nije ni književnik, niti je etablirani naučnik, niti može stajati pored Štefana Cvajga, Pjera i Marije Kiri.
Albanci imaju pravo da predlažu sadržaje koji su bitni za njihov identitet, ali Klintonova nije ilustrativni primer, to je pre propaganda i bespotrebna provokacija - kaže Pavlović.
Prosvetni savet je svoje sugestije uputio Zavodu za unapređivanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja koji se bavi izradom nastavnih planova i programa, a u ovom slučaju sarađuje sa Nacionalnim savetom, koji je zvanični predlagač plana i programa.
Zlatko Grušanović, direktor Zavoda, objašnjava za „Novosti“ da Albanski nacionalni savet predlaže listu književnih dela koja će se naći u programu.
Sugestije koje je dao NPS Zavod će predočiti Albancima.
- Ukazaćemo im da autobiografiju Hilari Klinton treba da zamene nekim delom koje će podsticati srpsko-albansko prijateljstvo.
Na sednici NPS govorilo se o nizu zajedničkih tema iz istorije i književnosti, kao što su npr. Marko Kraljević ili Skenderbeg, koji mogu biti spona, a ne linija razdvajanja - objašnjava Grušanović.
Prosvetni zakoni kažu da manjinski saveti mogu ali ne moraju da prihvate sugestiju Zavoda, te da poslednju reč daje ministar, koji može da prihvati ili odbije nastavni plan i program, sa Hilari Klinton ili bez nje.
Ovaj plan i program za prvi razred gimnazije, odnosiće se na učenike gimnazijskih odeljenja u Bujanovcu i Preševu, koje je prošle godine upisalo 330 učenika u 11 odeljenja.