Lokalna samouprava pomoći će u sanaciji objekata, a materijalna šteta biće nadoknađena nakon što Komisija za procenu štete, čiji su članovi na terenu, podnese izveštaj, rekao je u ponedeljak zamenik gradonačelnika Nenad Antić.
On je sa načelnicima Komunalne policije i Odeljenja za inspekcijske poslove Ivicom Taškovićem i Bobanom Antanasijevićem obišao porodice, čija je imovina stradala prilikom nedavnog izlivanja Vranjske reke.
Predstavnici Zavoda za javno zdravlje obavili su deratizaciju, dezinfekciju i dezinsekciju u stambenim objektima u ulicama Marije Kiri, Zlatiborskoj, a trenutno se čiste kuće u Crnogorskoj i Ulici Đure Jakšića.
U razgovoru sa građanima, zamenik gradonačelnika Nenad Antić rekao je da u čišćenju stambenih kuća i pomoćnih objekata učestvuju radnici Vodovoda i Komrada, a Crveni krst je ugroženima dostavio sušilice za izvlačenje vlage.
Procenjuje se da je tokom prošlonedeljnog poplavnog talasa Vranjske reke palo 50 litara kiše po metru kvadratnom, da je protok vode bio 25 – 30 m3/s, kao i da se bujica kretala brzinom od 3-4 m u sekundi, što je četiri puta brže od Južne Morave.
Nakon izlivanja Vranjske reke, vikend je protekao u sređivanju poplavljenih objekata i dvorišta.
Međutim, kako bi se u narednom periodu izbegle ovakve situacije neophodno je da se pronađe način da se sanira brana u Kazanđolu, izjavio je za TV Vranjska plus načelnik Odeljenja za vanredne sitauacije Vedran Tašković.
- Prioritetnije od svega je srediti Kazanđolsku branu, jer više nije svrsishodna.
Moramo biti brzi, raščistiti taj potez, kako ubuduće ne bismo imali problema - rekao je Tašković.
Potrebna hitna sanacija oštećenja kod Belog mosta i Mačkine česme