Petnaesto okružno takmičenje u besedništvu u Gimnaziji Bora Stanković u Vranju biće održano 25. marta ove godine od 18 časova, u svečanoj sali ove škole.
Zadata tema je Biti isti, biti poseban, biti slobodan, biti samo svoj (po pesmi Partibrejkersa).
Iz gimnazije je najavljeno da će, kao i svake godine, stručni žiri ocenjivati pet retoričkih elemenata - inventio, dispositio, eloquentio, memorio i actio.
Prvi elemenat inventio predstavlja uoptrebu saznajnih resursa i ovde se ispoljava učenikova erudicija; drugi elemenat dispositio odnosi se na logičko oblikovanje materijala i odgovarajuće argumentacije, a trećim elementom eloquentio ističe se estetski momenat, jer znanje bez elokvencije ne može da ostvari retorički cilj – uveravanje slušaoca.
"Ocenjujući elokvenciju žiri procenjuje kako su učenici koristili retoričke figure i stilske kanone; oni na ovom mestu procenjuju učenikov estetski senzibilitet izražen u tekstu", navode iz gimnazije.
Poslednja dva elementa memorio i actio odnose se na praktični deo besede, dodaje se.
"Izvođenje govora predstavlja krajnji ishod retoričkih sposobnosti sa blagim naglašavanjem dramskih elemenata.
Besednik mora da pokaže snagu i lepotu verbalnog izražavanja spojenu sa adekvatnim gestovima i mimikom, kako bi bio što ubedljiviji i kako bi ostavio jači utisak na publiku kojoj se obraća", poručuju iz gimnazije.
Troje prvoplasiranih takmičara, koje će izabrati stručni žiri, dobiće vredne nagrade.
Prijavu za takmičenje na odgovarajućem obrascu kandidati mogu poslati poštom na adresu škole ili elektronskim putem na mejl [email protected]
Obrazac se nalazi na sajtu škole www.vranjskagimnazija.edu.rs.
Prijavljivanje je moguće do 21. marta.