Finansiranje novih inicijativa u prekograničnoj saradnji Srbije i Severne Makedonije

Konferencija povodom poziva za podnošenje projekata putem Programa prekogranične saradnje Srbija Makedonija za period 2021 – 2027, u okviru Instrumenta za pretpristupnu pomoć (IPA 3), održana je u Vranju.

Gradonačelnik Slobodan Milenković konstatovao je tom prigodom da Grad Vranje "ima iskustvo u realizaciji projekata" prekogranične saradnje.

"Kada govorimo o ovom konkretnom zadatku oko kojeg smo se i okupili danas, dakle o saradnji Srbije i Severne Makedonije, mišljenja sam da se saradnja u narednom periodu može proširiti kroz dodatno uključivanje aktera iz oblasti javnog i civilnog sektora.

Sa posebnim osvrtom na ustanove kulture, obrazovanja i drugih institucija, a kroz aktuelni poziv za Program prekogranične saradnje.

Srbe i Makedonce spaja ne samo geografski faktor, odnosno blizina dve države, već i slično nasleđe, tradicija i istorija.

To je dovoljan osnov za uspešnu saradnju kroz različite projekte, koji će imati za cilj unapređen kvalitet života naših građana.

Ono što mogu da obećam, svim zainteresovanim stranama, to je da će u Vranju imati pouzdanog partnera.

Mi ćemo učiniti sve što je u našoj nadležnosti da poverene zadatke ispunimo, da planirane ciljeve ostvarimo i vaše poverenje opravdamo”, rekao je Milenković.

Ministar za lokalnu samoupravu Severne Makedonije Zlatko Perinski istakao je da je zadovoljstvo biti prisutan kada se objavljuje važan poziv kao što je ovaj, koji se odnosi na podnošenje projekata u okviru Programa prekogranične saradnje.

"Imajući u vidu da se radi o relativno novom programu, veoma je važno da se podrže nove inicijative koje neguju međukulturnu saradnju dva naroda, sa ciljem da se umanje jezičke i druge barijere.

Program omogućava i podizanje lokalnih investicija preko mobilizacije lokalnih aktera i kroz razvijanje zajedničkih turističkih proizvoda, a deo su prirodnog i kulturnog lokalnog nasleđa", rekao je Perinski.

Ambasador i šef Delegacije EU u Srbiji Emanuel Žiofre, kazao je da je glavni cilj Evropske unije je da neguje i jača saradnju između naroda.

"Verujemo u različitost i promovišemo saradnju i dijalog.

Naše vrednosti su mir, prosperitet, demokratija i pravda.

Čast je da budem danas ovde zbog pokretanja velike inicijative Programa prekogranične saradnje između Srbije i Makedonije, koja je podržana od strane Evropske unije u iznosu od 5,4 miliona evra.

Projekat je sjajna prilika za prekogranične regione da međusobno sarađuju, stvaraju, inoviraju u oblastima koje su od suštinskog značaja za dobrobit i razvoj lokalnih zajednica.

Dva glavna stuba ovog Programa su zapošljavanje, mobilnost radne snage, društvena i kulturna inkluzija, dok će se drugi fokusirati na podsticanje razvoja turizma kulture i prirodnog nasleđa.

Dodao bih da smo mi potpuno posvećeni članstvu Srbije i Severne Makdonije u EU i zato pružamo potpunu podršku u realizaciji prekogranične saradnje i ohrabrujem sve zainteresovane strane da iskoriste ovu priliku koju nudi Program i da aktivno učestvuju i doprinesu unapređenju ovog regiona", istakao je Žiofre.

Ministarka za evropske integracije prof. dr Tanja Miščević istakla je da je od 2001. godine Evropska unija Srbiji u grantovima dala više od 4 milijarde evra.

"Najpre smo ulagali u sistem, u državnu upravu, nezavisna regulatorna tela, potom i u infrastrukturne projekte od kojih su najviše koristi imali upravo obični građani.

Ovi projekti imaju za cilj promociju evropskih integracija, jer kako i kaže slogan naših kolega iz EU, zajedno smo jači, zajedno možemo da uradimo mnogo više.

Ali, pre svega, rekla bih da ovi projekti imaju za cilj da pomognu unapređenju socio-ekonomskog razvoja.

Na terenu, tamo gde je najpotrebnije", kazala je Miščević.

Najnovije vesti