Dvadeet dve žene obolele su od karcinoma dojke u Vranju od početka 2023. godine, saopšteno je iz Dnevne bolnice za hemioterapiju Zdravstvenog centra (ZC) u Vranju.
Doktorka Anđelka Stošić, specijalistkinja interne medicine, rekla je za zvaničan sajt ZC Vranje da u dnevnoj bolnici postoji ukupno 1.408 kartona pacijenata sa dijagnostikovanim rakom dojke.
Ona, uoči obeležavanja nacionalnog dana borbe protiv ove bolesti, ukazuje "na veliku važnost preventivnih pregleda i ranog otkrivanja ovog maligniteta".
I Vranje će, kao i mnoge srpske opštine i gradovi, u ponedeljak 20. marta obeležiti Nacionalni dan borbe protiv raka dojke, kako bi se skrenula pažnja na značaj ranog otkrivanja ove bolesti, "imajući u vidu visoku verovatnoću izlečenja, preživljavanja i bolji kvalitet života obolelih žena".
Smatra se da je nastanak raka dojke posledica udruženog delovanja više faktora rizika, od kojih se nasledna predispozicija najčešće pominje u grupi onih na koje nije moguće uticati.
"Poseban akcenat u preventivnim aktivnostima svakako treba staviti na one faktore rizika koji se mogu modifikovati - rađanje dece posle 30 godine, nedojenje dece, pušenje, fizička neaktivnost, nepravilna ishrana, hormonska terapija i dr.
Veoma je važna edukacija žena za samopregled dojke i njihovo motivisanje za dolazak na redovne preventivne preglede, u skladu sa preporukama i starosnom dobi; samopregled dojke - od 20. godine života jednom mesečno; klinički pregled dojke - od 29. do 39. godine svake treće godine; klinički pregled dojke - od 40. godine jednom godišnje i mamografija - od 50. godine života svake druge godine", navode iz ZC.
Jedan od najčešćih načina ranog otkrivanja raka dojke je sprovođenje organizovanog nacionalnog skrining programa kod žena starosti od 50 do 69 godine.
U našoj zemlji organizovani skrining se trenutno sprovodi u 50 opština, od kojih u 8 beogradskih - Zemun, Novi Beograd, Stari grad, Lazarevac, Palilula, Obrenovac, Rakovica i Grocka.
Svaka treća žena starosti od 50 do 69 godina pozvana je na mamografski pregled i do sada je otkriveno 290 karcinoma u ranoj fazi, kod žena koje nisu imale nikakvih simptoma i koje se najverovatnije u tom periodu ne bi obratile lekaru.
U opštinama gde se ne sprovodi ovakav vid sekundarne prevencije, obavlja se preventivni pregled kod žena koje se same jave lekaru, tzv. oportuni skrining.
"Svaka žena treba da zna da se rizik od raka dojke može smanjiti pravilnom ishranom, sa malim unosom masti i šećera, uz dosta žitarica i obaveznih 5 porcija voća i povrća svakog dana; redovnom fizičkom aktivnošću u trajanju od najmanje 30 minuta dnevno; izbegavanjem duvana i alkohola; obaveznim odlaskom na preventivni pregled i odazivanjem na skrining mamografiju.
Gotovo svaki slučaj raka dojke može biti sprečen", poručuju iz ZC Vranje.