Vranje - Preliminarni rezultati Popisa stanovništva u Srbiji pokazali su da u opštinama na jugu Srbije - Preševu, Bujanovcu i Medveđi - navodno živi 122.147 građana od čega njih 96.359 albanske nacionalnosti.
U vezi sa ovim podatkom oglasio se dr Dejan Antić, istoričar iz Vranja i profesor na Filozofskom fakultetu u Nišu, konstatujući da ne postoje potpuni podaci, "jer se ne zna precizan odnos brojeva rezidentnog i nerezidentnog stanovništva".
"Bez obzira na tu činjenicu, popis iz 2022. godine sproveden na teritoriji opština Preševo, Bujanovac i Medveđa ostaće upamćen kao velika prevara iz kuhinje lokalnih albanskih lidera, izvedena uz logističku podršku pojedinih diplomatskih predstavnika.
Podsećam da je još 25. maja ove godine ambasador OEBS-a u Srbiji Jan Bratu, prilikom posete Bujanovcu, izjavio da za popis stanovništva na jugu Srbije neće biti potrebna lična dokumenta, već da će članovi porodice, pa čak i komšije, moći popisivačima da daju informacije o drugim članovima porodice koji u tom trenutku nisu kod kuće i da će na taj način i oni biti popisani.
Ovakav neozbiljan pristup koji su ljudi iz Republičkog zavoda za statistiku očigledno morali da prihvate zbog ucena sa zapada, a sve pod parolom evropskih standarda, otvorio je prostor bezočnim manipulacijama čija su posledica cifre koje ste naveli.
Tako smo došli u situaciju da ukupan broj Albanaca, kojih nema više od 45.000-50.000 na teritoriji sve tri opštine, bude uvećan za skoro 50 procenata", navodi Antić u dopisu Vranje News-u.
Antić smatra da za utvrđivanje pravog stanja stvari na terenu nije potrebna bilo kakva statistika.
"Prošetajte albanskim selima u zaleđu Preševa i Bujanovca i srešćete uglavnom staračko stanovništvo. Mladih je sve manje.
Da ne govorimo o teritoriji opštine Medveđa, gde su albanska sela potpuno prazna i pusta, naročito na administrativnoj liniji sa KiM.
Ako ne verujete svojim očima, možete da uporedite statistiku.
Prema najnovijim podacima Ministarstva za ljudska i manjinska prava, objavljenim u Službenom glasniku 29. oktobra ove godine, glasačko pravo na izborima za članove Nacionalnog saveta Albanaca u Srbiji ima 35.718 pripadnika albanske nacionalne manjine.
Radi se o Albancima koji poseduju lična dokumenta i biračko pravo.
Ako ovu cifru uvećamo i za 40 odsto, sa brojem Albanaca koji još nisu ostvarili biračko pravo, mada ih nema toliko, ukupan broj Albanaca na celoj teritoriji Republike Srbije bez AP Kosovo i Metohija neće preći cifru od 50.000.
Sve ostale priče o validnosti cifara predstavljenih kao rezultat popisa stanovništva 2022. godine na jugu Srbije su suvišne jer je jasno da je reč o klasičnoj manipulaciji", ubeđen je Antić.
Motiv u ideologiji
Antić tvrdi da albanski politički lideri, bez obzira na različita ideološka stanovišta, imaju konsenzus kada je nacionalni interes u pitanju.
"Znaju oni da priča o 100.000 Albanaca koji žive na jugu centralne Srbije nije realna, ali je ciljano forsiraju i stvaraju veštačku sliku o brojnosti svog naroda ne bi li ojačali pregovaračke i ucenjivačke pozicije na unutrašnjem i spoljnopolitičkom planu, a u kontekstu pregovora koji se vode između Beograda i Prištine. Glumeći brojnost na jugu centralne Srbije i izmišljajući nekakvu Preševsku dolinu, koja ne postoji niti je ikada postojala u istorijsko-geografskom ili administrativnom smislu, nastoje da naprave paralelu između severa AP Kosovo i Metohija naseljenog većinskim srpskim življem i Bujanovca i Preševa u kojima je albansko stanovništvo dominantno, ne bi li izdejstvovali određeni stepen autonomije, sa krajnjim ciljem a to je pripajanje teritorija ovih opština samoproglašenoj državi Kosovo", navodi Antić.
Antić kaže da srpska politička elita mora uvek imati na umu da su teritorije moravsko-vardarske doline "pluća srpske države i jedan od najvažnijih geostrateških pravaca koji povezuje Srbiju i srednju Evropu sa Sredozemljem i toplim morima".
"Opštine Preševo, Bujanovac i Medveđa nalaze se na tom pravcu.
Njihovim gubitkom, Srbija bi na jugu ostala potpuno izolovana i odsečena.
Zato očuvanje srpskog identiteta, naroda i državnosti u Preševu, Bujanovcu i Medveđi mora biti jedan od najvitalnijih interesa zvaničnog Beograda", konstatuje Antić.